„Očko se navrtává krouživým pohybem pilníčku, jako by se skořápka navrtávala. Pak se pilníčkem dírka dočistí. Stávalo se mi často, vždy při poslední dírce, že vajíčko prasklo," přiznala Lenka Útratová, která   zdobení velikonočních vajíček předváděla při nedělním jarmarku na týneckém hradě.

Nyní si očka předvrtává akumulátorovou vrtačkou podle  předkreslené šablony.

„Když dírku navrtám, musím jí ještě pilníčkem dočistit a konečné dočistění obstará Savo ve skleničce. Ale vajíčko se do něho musí ponořit jen na malinkou chvilinku, aby se nezeslabila skořápka," upozornila výtvarnice z Pecerad, která se kromě výroby velikonočních i vánočních dekorací věnuje malování obrazů.

Po vytvoření a dočistění oček nastává zdobení. „Každou dírku obkroužím rozpuštěným voskem a když jsou všechny obkreslené, nanáším na skořápku libovolným námět," upřesnila Lenka Útratová.

Voskové kroužky  a malůvky nanáší na kraslici  tradiční pomůckou – špendlíkem zaraženým do obyčejné tužky. Rozhodující je velikost špendlíkové  hlavičky.

„Větší vytváří jakoby lístečky," prozradila   žena, která spolu s dalšími vystavovatelkami rukodělných výrobků, košíkářem splétajícím pomlázky a organizátory tradičního velikonočního jarmarku vytvářela v historických prostorách týneckého hradu sváteční atmosféru.

Na vytváření ornamentů se používá různobarevný vosk. Ne   ledajaký, ale z rozpuštěných  školních pastelek.

„Jen z našich, českých. Nikoliv  z čínských. Rozpuštěné voskovky se ještě musí naředit. Buď  granulovaným parafínem, který se prodává v krabičce, nebo ze svíčky z včelího vosku," prozradila výrobní alchymii Lenka Útratová, která  měla na stolku také „začepená vajíčka" nebo   panenky z šustí.

Některé výtvarnice rozpouští vosk ve lžíci nad kahanem nebo nad plotýnkou vařiče.  „Já voskovky rozpouštím v kalíšku od hřbitovní svíčky postavené na aroma lampě. Nečoudí a nesmrdí po bytě," ujistila výtvarnice.