Koncert festivalu Praha, klasika.. v chrámu sv. Barbory se uskuteční v sobotu 5. srpna od 19 hodin. Posluchači se mohou těšit na světoznámé Requiem d moll Wolfganga Amadea Mozarta. Vystoupí smíšené pěvecké sbory Pražští pěvci a hosté. Zahraje orchestr Filarmonietta Praga. O sólové pěvecké party se postarají sopranistka Eva Novotná, altistka Petra Vondrová, tenorista Stanislav Mistr a basista Pavel Klečka. Dirigentem koncertu bude Jiří Havlík, umělecký ředitel festivalu.

Confutatis/Lacrimosa, část Requiem d moll, v podání Chor des Bayerischen Rundfunks z roku 1989 

| Video: Youtube

Organizátoři festivalu upozorňují, že Requiem d-moll je mistrovské, fascinující a emocionálně strhující sborové dílo, jehož vznik je zahalen tajemstvím. Dílo je složeno ze čtrnácti skladeb napsaných ve Vídni v roce 1791, Mozart je však před svojí smrtí v témže roce nestihl dokončit.

„Autor začal skládat Requiem na základě velkorysé zakázky od anonymního člověka, který byl ve skutečnosti služebníkem bohatého šlechtice, který chtěl Requiem vydávat za vlastní dílo, složené k uctění památky své manželky. Requiem dokončil skladatel Franz Xaver Süßmayr, Mozartův žák. Pro dokončení použil všechny Mozartovy originální partitury, které se dochovaly,“ píše se v pozvánce s tím, že je dodnes Requiem je uváděno při velkých příležitostech a na slavnostních koncertech.