Mladý muž do bitvy, která se strhla na návrší mezi Jankovem a Ratměřicemi nesl hrdě císařský praporec a stejně hrdě hovořil i o spolku.


„Císařský regiment není uzavřená společnost, členem se může stát každý," uvedl s tím, že v současnosti má spolek členy nejen z Mladé Vožice a Tábora, ale také z Benešova či Votic.


Členy jsou jak muži, tak ženy a dokonce i malé děti. Ti všichni mají zájem o historii a soustředí se na jediné období – třicetiletou válku.


„Členové našeho spolku se nezajímají jen o válčení, ale také o další součásti života sedmnáctého století," vysvětlil Michal Bielik.


Ten zájem s sebou proto přináší i objevování tehdejší módy nebo jídla. Členové si totiž kostýmy, v nichž vystupují, často šijí sami. A ženy při akcích také připravují mužům v poli chutnou krmi.


Jak Michal Bielik přiznal, šití kostýmů není nějaké specifikum Císařského regimentu a dělají to vlastně i členové dalších spolků vojenské historie.


„Informace o tom vyhledáváme v archivech nebo se necháváme inspirovat originály uloženými v muzeích nebo hradech a zámcích," připomněl v sobotu císařský praporečník.