Dobýt scénu vlašimského letního kina se chystá benešovská skupina Keks. Na svůj koncert v podzámčí si na 28. června proto přizvala také hosty, originální švédskou zpěvačku Veroniku Padilla a kutnohorskou punkrockovou kapelu Rybičky 48, vítěze internetové soutěže Rock For People 2004.
„Když může Ivan Mládek hrát na rockovém festivalu, proč bychom my nemohli hrát s kapelou hrající punk-rock, a folkovou zpěvačkou,“ odpovídá otázkou leader a zakládající člen Keksu Štěpán Kojan, který věří, že se podaří vlašimský letňák zaplnit.
Keks není na hudebních pódiích žádným nováčkem. Jeho písničky znají hlavně fanynky už dvou generací. Hudební radost rozdává skupina šestadvacet let a na kontě má řadu vydaných alb. „Loni to bylo cédéčko Poslední bál a dva roky před tím album s názvem Koupím si umělou,“ připomíná Kojan. Název posledního CD nejspíš naznačuje jisté změny v produkci, které Keks v letošním roce připravuje. Už na vlašimském koncertě se totiž skupina představí v rozšířeném složení s dechovou sekcí a dívčím sborem. Poprvé od svého vzniku se Keks letos také vypraví na turné po Česku.
„To bude až v říjnu a listopadu, kdy nás čekají koncerty v šestnácti českých městech, například v Plzni, pražském Lucerna Baru, Českých Budějovicích nebo Hradci Králové,“ jmenuje některé podzimní štace Tour šéf kapely, která je známá teď spíše z tancovaček a letních parketů. Celé turné Keksu by měl zakončit velký vánoční koncert v Benešově.
„Kapela má rozhodně na víc, než co teď hrajou. Spojení s Veronikou Padilla, která s nimi ve Vlašimi zazpívá tři písničky v angličtině, je určitě zajímavé a posouvá skupinu zase o trochu dál,“ říká manažer Keksu Honza Vyskočil a dodává, že příznivci skupiny mají příležitost vidět ji čtvrtého srpna na letošním ročníku Sázavafestu v Kácově.
Další novinkou, se kterou Keks přichází na trh je i nově připravované CD. „Na cédečku budou dosud nevydané skladby s novým zvukem kapely, který bude totožný jako na Tour, kde by se také mělo CD prodávat,“ dodává promotér Vyskočil s tím, že na albu se pracuje už od počátku roku. Ani příznivci samotného leadra Keksu však nepřijdou zkrátka. „Štěpán vystoupí například třetího srpna na akustické scéně Sázavafestu,“ podotkl Honza Vyskočil. Ten nenechal nic náhodě, zajistil bohatou propagační kampaň vlašimského koncertu i zkušené pořadatele. „Propagace je alfou a omegou úspěchu akce,“ tvrdí organizátor koncertu, jehož oficiálním partnerem je Ochrana fauny Votice.