Během návštěvy u kněžny české historické literatury jsme se uchýlili do její chaloupky přímo pod bájnou horou Blaník.

Již při prvních větách bylo naprosto jasné, že tato žena je historií uhranutá. Zuzaně Koubkové nedalo a svou lásku k Podblanicku vyjádřila ve svém dalším historickém románu, tentokrát o zlatodole v Roudném.

O čem bude vaše nová kniha?

Nová kniha je pokračováním předešlých dvou historicko detektivních románů, kde vystupuje důmyslný johanita, bratr Zdislav. Ten díky svému přesvědčení dokáže odkrýt mnohé zločiny a ve třetím díle tomu nebude jinak.

V prvním díle se pohyboval v okolí Uhříněvsi, v druhém díle naopak v Kostelci nad Černými Lesy.

Čím jste se inspirovala?

Ve třetím díle, který má vyjít na začátku příštího roku, jsem využila toho, že mám chaloupku v Louňovicích pod Blaníkem. Na Podblanicko jezdím celý svůj život, dobře to tu znám a vím, že tu na počátku 14. století, patrně už dřív, byl zlatodůl v Roudném.

V knize jsem si pohrála s touto historií. Zmiňuji i louňovický klášter, kterému jsem připsala trošku významnější funkci, než ve skutečnosti měl, a v knize pracuji s různými zdejšími legendami, jako je ta o poustevníkovi.

Máte chaloupku v Louňovicích pod Blaníkem. Co vás na Podblanicku přitahuje?

Mám tady kořeny. Sledovala jsem svůj rodokmen a došla jsem do roku 1839, kdy se narodil můj předek Josef Wurm, který byl dědeček mé babičky. Právě po Wurmech jsem chaloupku zdědila.

Jaké místo máte nejraději na Benešovsku, nebo tedy na Podblanicku?

Určitě Malý Blaník a na hoře kapli. Pak také býkovický rybník a tu část, která se jmenuje Podlesí. To je doopravdy nejkrásnější místo na světě. Také nesmím zapomenout na Prasečí louku a Pařeziny. Tam chodím obzvlášť ráda.

Kvůli čemu máte ráda zrovna Malý Blaník?

Mám ho ráda, protože je velice příjemný na vycházky. Člověk se moc při výšlapu na Malý Blaník nezapotí. Je to sice kopec, ale přeci jenom malý. Na Malém Blaníku je krásná příroda, bučiny. Nemohu nezmínit nostalgickou kapli, kde mám vždy pocit, že tam na mě dýchá magický duch.

Je vidět, že se hodně zajímáte o historii. Je i vaším povoláním?

Ne. Vystudovala jsem Českou zemědělskou univerzitu obor ochrana rostlin a pracuji v tomto oboru.

Jak jste se dostala ke psaní?

Když jsem byla mladší, dělala jsem historický šerm a měla jsem vždy velice ráda historické romány. Akorát mi vadilo, že v nich chybí bojové scény nebo jsou popsané špatně. Tak jsem si řekla, že s tím musím něco udělat.

Vycházíte ve svých knihách z reálných faktů?

Snažím se vycházet z reálných faktů. Je pravda, že když jsem psala knihy z raného středověku, tak z tohoto období si historické prameny někdy protiřečí, takže v těchto případech si vyberu, co se mi více hodí.

Moje knihy jsou beletrie, ne učebnice dějepisu, takže tam určitě mám nějaké chyby. Nepátrám někde v archivech.

Když se vrátíme ke knize, která má aktuálně vyjít, tak v ní jste se opírala o jaké informace?

Nastudovala jsem si dolování ve středověku. To byl docela boj. Byla jsem kvůli tomu v muzeu v Jílovém, kde jsem se akorát hrozně naštvala. Potom jsem navštívila Kutnou Horu, kde byl fundovaný personál a ten mi dal nějaké materiály. Takže doufám, že se těžba stříbra v Kutné Hoře moc nelišila od těžby zlata, která se odehrávala v Roudném.

Nedávno jste se vdala a vzala jste si příjmení svého muže. Budete knihy i nadále vydávat jako Koubková?

Sice se jmenuji Bartúšková, ale knihy budu stále vydávat pod jménem Koubková.

Jaká byla vaše svatba?

Naši svatbu jsme pojali trochu netradičně. Kdo chtěl, mohl na svatbu dorazit v historických kostýmech a většina lidí dorazila v kostýmech. Já jsem měla rokokové šaty a můj manžel byl převlečený za Skota. Tím nechci říct, že je nějaký skot, on na korunu nehledí.

Jaké jsou vaše plány do budoucna, co se týče tvorby?

Musím se přiznat, že teď zažívám trochu krizi. Přijde mi, že všechno, co jsem měla napsat, tak jsem napsala. Ale myslím si, že se zase nějaká inspirace objeví, stejně jako v souvislosti s Podblanickem a novou knihou. Teď aktuálně mám novomanžela, takže se věnuji své lásce.

Více o autorce

Zuzana Koubková je autorka historických románu. Napsala tři romány, které byly inspirované osudy skutečných historických osobností. Do literatury přispěla i jedním dobrodružným románem. V tuto chvíli píše historické detektivky. Na začátku roku 2017 jí má vyjít kniha, která navazuje na zmíněné detektivky a vypráví o zlatodole v Roudném.