„Keltský večer se v letošním roce koná již podvanácté a návštěvníků je vždy hodně. Letos poprvé bude vstupné dobrovolné, tak přijde třeba ještě více lidí. Většina vystupujících se u nás již v minulosti představila, ale kapela Hana Band z Ostravy zde zahraje poprvé a přiveze písně Čechomoru, Vlasty Redla a lidové skladby,“ uvedla kastelánka Magdalena Timplová.

Keltský večer má v Týnci svoji logiku, neboť na zdejším území Keltové zřejmě žili. „Archeologické nálezy, objevené při výzkumu v týneckém hradním nádvoří v 70. letech minulého století, a další nálezy v okolí Týnce jako neolitické nástroje či halštatské nálezy ukázaly, že tato oblast byla osídlena již v 8. až 10. století,“ vysvětlila Magdalena Timplová.„Skladba programu je vždy pestrá, vybíráme kapely, které hrají převážně irskou, keltskou a bretaňskou hudbu. Samozřejmě se ale diváci mohou těšit i na další styly. Snažíme se, aby si každý našel svůj oblíbený žánr a hlavně se dobře bavil,“ zdůraznila kastelánka s tím, že celý
večer zakončí ve 23 hodin ohňová show v podání liberecké skupiny Grex, která je díky vystoupení na Týneckém střepu u místních návštěvníků hodně oblíbená.

Grex tak definitivně zakončí letní sezónu, která se podle kastelánky vydařila. „Letos se podařil harmonogram výstav, na obrazy Honzy Volfa se přišlo podívat mnoho návštěvníků. Přibyla i další výstava ve druhém patře věže, dřevořezbář Luděk Vondra nám zapůjčil svou křížovou cestu a 14 zastavení si prohlédlo také spoustu milovníků umění. I kulturní akce se vydařily, přálo nám počasí, účinkující byli jako vždy skvělí a diváci dorazili v hojném počtu. Myslím, že návštěvníci byli spokojeni a odnesli si od nás krásné zážitky,“ uzavřela Magdalena Timplová.

Karel Souček