Promítacím místem bude nově Gymnázium Benešov, konkrétně multimediální učebna fyziky ve třetím patře, kde 6. dubna od 17 hodin zahájí festivalové dny promítáním dokumentu Český Alláh, následně v 19.30 hodin uvedením snímku Vyrob si svůj stát.

Snímek Český Alláh se zaměřuje na migrační vlnu, která sice do Česka přinesla jen několik desítek uprchlíků, zato podstatnou část populace uvrhla do stavu panického strachu z migrantů a islámu. Režisérka Zuzana Piussi dva roky sledovala reakce české společnosti a výsledkem je časosběrný film, panoptikum lidských postav a postaviček, které spojuje jedno: téma uprchlíků.

Naopak dokument pojmenovaný Vyrob si svůj stát pojednává o Rusku na jaře roku 2014, kdy tato země využila mocenského vakua v Kyjevě k destabilizaci Ukrajiny a provedlo nepřiznanou separatistickou operaci na Donbase. Ozbrojené skupiny proruských rebelů čítající i část nespokojených obyvatel Donbasu, ovládly místní úřady a vyhlásily referendum o odtržení od Ukrajiny. Režisér Antony Butts na konkrétních lidských osudech a bezprostředně zachycených situacích zobrazuje odhodlání a nadšení, ale i naivitu, aroganci a krutost účastníků převratu.

Festival již tradičně doplňuje i bohatý doprovodný program, v rámci kterého se návštěvníci festivalu mohou těšit na festivalovou kavárnu v benešovském gymnáziu i na promítání v Domově seniorů, kde mají důchodci vstup zdarma.

Po úspěchu loňské besedy tento rok přijal pozvání do Benešova i Pavel Štingl, uznávaný dokumentarista a držitel mnoha českých i světových ocenění.