Po druhém filmu Grindelwaldovy zločiny se snesla na J. K. Rowlingovou na sociálních sítích kritika. Fanoušci autorce scénáře vyčetli, že ohledně Brumbálova osudového vztahu ke Grindelwaldovi zbytečně mlží. Třetí snímek s podtitulem Brumbálova tajemství, jenž ve čtvrtek vstupuje do kin, udělal jasno. Reptalové mohou být spokojeni.
Už bez Deppa
Připomeňme, že série z pera J. K. Rowlingové má pět dílů a odehrává se několik desítek let před známým příběhem o Harrym Potterovi. Hrdinou je lehce roztržitý Mlok Scamander, v jehož kufru se ukrývají podivuhodná zvířata, která s ním putují lidským i čarodějným světem. První film rozehrával dosti zvolna nový děj i postavy, druhému vévodil zlovolný Grindelwald ve strhujícím podání Johnnyho Deppa. Toho ovšem po soudní kauze s exmanželkou Amber Heardovou, jež herce obvinila z násilí, studio požádalo o odstoupení ze smlouvy. Depp vyhověl. Jeho následovník Mads Mikkelsen neměl snadný úkol. Trojka nicméně dokládá, že herecky svůj post zvládl skvěle, byť je jeho černokněžník jiný. Méně démonický, více světský. O to zlověstnější potenciál může ale rozvinout v dalších dílech.
Film poprvé propojuje nová dobrodružství s původní potterovskou ságou. Na plátně se mihne zámek v Bradavicích se siluetami arény s famfrpálovým utkáním, proletí se tu Brumbálův Fénix a dojde na Komnatu nejvyšší potřeby i ústřední hudební motiv Johna Williamse (hudbu ke „zvířatům“ nicméně složil James N. Howard). A také zazní, že budoucí šéf školy čar a kouzel Albus Brumbál má za sebou romantický vztah s temným Grindelwaldem, ostatně jejich mnohoznačným dialogem také film začíná. „Měli jsme tolik společného. Ale to tys chtěl přetvořit svět,“ připomene Grindelwald příteli, s nímž ho kromě vzpomínek a někdejších společných chvil pojí také přívěsek s krví obou mužů. Talisman zaručující, že nikdy nemohou jít proti sobě… Právě ten sehraje v závěru filmu klíčovou roli a rozdělí jejich cesty.
Politické kulisy
Explicitní mužské lásky se tu nedočkáte, řečeno je ale mnohé. Ostatně sama J. K. Rowlingová Brumbálovu sexuální orientaci veřejně potvrdila před jedenácti lety v odpovědi na čtenářovu otázku během debaty s publikem. Dosti ale citových poryvů Brumbála, které mimochodem hraje Jude Law s obdivuhodně jemnými náznaky.
O čem tedy další část vypráví? V kostce řečeno, o volbách. O post vládce čarodějné školy soupeří tři adepti, mezi něž pronikne lstí i Grindewald. Než k finální volbě dojde, projde divák peripetiemi kolem dalších postav (mimo jiné chmurného Credence ve službách Grindelwalda odkazující podobou zjevně ke Snapeovi Alana Rickmana, z něhož se vyklube osamělý levoboček), zvířat je tu trochu méně než v předchozích filmech, jedno z nich je ale klíčové. Právě to má rozhodnout o tom, kdo se stane vládcem. Pozná totiž, kdo je dobrý a kdo zlý. Grindewald si temnou magií připraví půdu, netuší ale, že tvorové jsou dva…
Opulentní podívaná
Herecky na sebe strhávají pozornost hlavně Law a Mikkelsen jako zosobnění budoucích střetů dobra a zla, Eddie Redmayne svou věčně vyjevenou "mločí" tvář příliš nemění, stejně jako Ezra Miller, jenž propůjčil tvář temně stylizovanému Credencovi, skrývajícímu za maskou zloby svou osamělost.
Režisér David Yates dopřává publiku opulentní podívanou plnou kouzel a atmosférických proměn. Záběry brazilského pralesa, vlající prapory přenášející proslovy kandidátů, rudé billboardy s jejich tvářemi a šílení davů v Berlíně i monumentální schodiště v horách Bhútánu táhnoucí se mezi mraky k volebnímu paláci jsou působivé.
Otázkou je, kam vlastně autorka v příběhu míří. Na humor už víceméně rezignovala, zato politicky přitvrdila. Nacistické paralely naroubované na blížící se čarodějné volby jsou – jakkoli vypadají obrazově efektně – už trochu otřepaným vypravěčským klišé. Společenské i oborové korektnosti je učiněno zadost: zastoupení menšinových etnik, queer tendence, ženy v politice. Jen je toho všeho možná více, než svět fantasy snese. Ale je koneckonců na divákovi, zda autorčin koncept prolínání krajiny magie se známou realitou přijme.