Čtrnáctá řež ozbrojenců pěších i těch v sedlech koní začne v 15 hodin, ale dobové tržiště zpřístupní pořadatelé veřejnosti již v pravé poledne.
„Hlavní novinkou každého ročníku je vždy příběh," vysvětlil za organizátory Jakub Chomi Jukl.
I když příběhy, které diváci sledují v Bitvě o brod nejsou vždy přesným odrazem historických událostí a scénáristé si tu a tam něco pro atraktivnost děje a zápletky přidají, nemá to vliv na úbytek diváků. Spíše naopak.
Organizátoři ze sdružení Řád rytířů Bílého kříže tak opět očekávají více než tisícovku diváků. Vždyť atraktivitě akce přidává i masivní nasazení vojska.
„Celé bitvy se zúčastní zhruba dvě stovky bojujících, kteří do Zbořeného Kostelce přijdou z celé České republiky," připomněl Chomi.
Letošní příběh přinese vyprávění o pánu sídlícím na hradě Konopišti, Petru ze Šternberka. Právě on, člen silného katolického rodu patřícího k nejzarytějším nepřátelům kališníků, se s nimi utká na břehu Sázavy. Kališnické hnutí a husitskou revoluci historikové zařazují do takzvané první reformace, z níž později vzniklo protestantství, jeden z hlavních směrů samotného křesťanství a trn v oku bigotních katolíků.
Návštěvníci Kostelce se mohou těšit nejen na bitvu samotnou, ale také na bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude tradičně i dobové ležení z husitských válek, souboje rytířů v plné zbroji, vystoupení sokolníka nebo historická hudba.
Trhovci pod zříceninou hradu pobořeného vojsky Jiřího z Poděbrad budou prodávat dobové zboží, mimo jiné keramiku, dřevěné výrobky ale také koření, šperky a různé sladkosti. Samozřejmostí je občerstvení a několik stánků s medovinou.
Zbořený Kostelec je součástí Týnce nad Sázavou, kam je možné se dostat po silnici i vlakem. Na bitevní pole je to pak zhruba dva a půl kilometru.
KAREL SOUČEK