Hosté tradičních slavností se jako mávnutím kouzelného proutku přenesli do období renesance, kdy pánem na Vlašimi byl Jan Vostrovec.

„Pro příchozí jsme připravili na sobotu 6. července s účinkujícím sdružením Císařský regiment bohatý program pro malé i velké," uvedla zástupkyně ředitele Muzea Podblanicka Veronika Hanusová.

Na louce před zámkem tak rozbili ležení vojáci s dobovou zbrojí, nechyběly ani ukázky historických řemesel a konala se i šermířská klání. Návštěvníci hojně využívali i pohledů z výšky zámecké věže nebo prohlídky zámeckých sklepení.

Pokud někomu během programu vyhládlo mohl ochutnat z nabídky gastronomických dobrot doby, kdy vládl císař Rudolf II. a v Praze pracoval hvězdář Johanes Kepler, kdy Tycho Brahe pozoroval komety a Jan Jesenius v Praze poprvé pitval.

Návštěvníci slavení využili možnosti prohlédnout si zblízka zbroj mušketýrů, vojenské ležení a ti odvážnější si i zastříleli z historických palných zbraní.

„Pojďte ochutnat výborné anýzové sušenky a další pečivo nebo pravý domácí chléb, to vše podle receptů z dostupných historických pramenů, upečené přesně tak jako před staletími" zvala kolemjdoucí feldmutter, jinak místopředsedkyně společenství pro historii Císařský regiment Jana Hauzerová.

Ta mimo jiné prozradila, že nedílnou součástí veškeré činnosti sdružení je práce s historickými podklady a literaturou.

                                                                                                                                                                             KAREL CHLUMEC