Úkolem autorů je pokaždé vytvořit příběh reálné nebo fiktivní postavy z minulosti či současnosti zasazený do kulis Benešova nebo jeho okolí. Nově do něj ale autoři museli zakomponovat i jedno z 36 předem určených slovních spojení. Mezi stanovenými výrazy byly například - zlatonosná řeka, žebrákova odměna, kouzelná koule, deník z půdy, rozesmátý krtek, šílený sládek, zlý trpaslík nebo počmáraná zeď.

„V krátké historii projektu je počet přihlášených rekordní, což je skvělé,“ hodnotí Jana Čechová, koordinátorka Místního akčního plánu vzdělávání (MAP) ORP Benešov.

Příběhy hodnotí členové odborné poroty a vyberou 20 nejzdařilejších prací. Ty se znovu stanou součástí publikace Benešovsko žije příběhy a její slavnostní křest je na pořadu v červnu.

Projekt vyhlásila společnost obecně prospěšná společnost Posázaví a jeho realizátorem je MAP ve spolupráci s městem Benešovem a Muzeem umění a designu (MUD) Benešov.

„Je vidět, že si děti s příběhy pohrály, že jsou vtipné, kreativní, hodně popouštějí uzdu fantazie,“ popsala Jana Čechová. Současně připomněla, že v prvním ročníku projektu, který mimochodem poznamenal nástup koronavirové pandemie, bylo hodně příběhů trochu depresivních, loni už ale byly o poznání veselejší.

Podle Blanky Schůtové ze Základní školy v Týnci nad Sázavou použitá sousloví v dětech vzbudila mnohem větší fantazii. „Zábavný byl už samotný výběr spojení – děti házely hrací kostkou a čísla, která jim padla, potom určila souřadnice sousloví v tabulce, jež pak v textu použily,“ popsala.

Vendula Dvořáková zase díky projektu zpestřila výuku žákům benešovské ZŠ Jiráskova. Ze 100 vytvořených příběhů pak ale podle ní nebylo vůbec snadné vybrat desítku nejzdařilejších.

Příběhy, které vyjdou v knize, budou stejně jako v předchozích dvou ročnících ilustrovat děti z výtvarného kroužku MUD Benešov. Knihu pak dostanou nejen autoři zveřejněných příběhů, ale také školy, které tito žáci navštěvují.