„Při pohledu na Českou republiku si musíme vážit toho, že benešovská radnice dala tohle zařízení dohromady," uvedl ředitel Muzeum umění a designu Benešov Tomáš Fassati.


Obdobných zařízení, souhrnně nazývaných jako zábavné vědecké parky, v Česku funguje zhruba pět a přes to, že to není mnoho, už mají také své sdružení.


„Není důvod, aby se k němu nepřipojil i Benešov," míní ředitel MUD s tím, že na tom může město jen vydělat. Například společnou propagací.


Ta může případným návštěvníkům přinést také informace o tom, kam se Experimenta v aktuálním čase posouvá dál. Kam to bude, je jasné už ze zaměření samotného MUD, v něm se díky interaktivním exponátům propojuje umění s vědou.


„Principiálně obdobné, i když mnohem skromnější exponáty, jako jsou v Experimentě, máme i v muzeu," připomněl Tomáš Fassati.
A právě to může být do budoucna dokonce výhodou. Prostor Experimenty není nafukovací, i když radnice už při jejím vzniku, pomýšlela i na její další rozšíření.


Už brzy by se proto do Experimenty mohla přesunout část výstavy Lego+, která v Muzeu umění a designu Benešov představuje od stavebnic pro malé, přes učební pomůcky až po roboty. A muzeum možná půjde ještě dál a pořídí přímo pro potřeby Experimenty a potažmo školy a jejich žáky, právě robotické stavebnice. Ty by pak přímo v podzemí města mohli sami žáci sestavovat a „oživovat."


„Z uvedené výstavy máme totiž zkušenost, že se to benešovským školám moc líbí a je to pro ně přínosem. Školy si ale stavebnice nechtějí kupovat samy, i když nejsou drahé, ale považují za optimální, aby je zajistilo město, tedy například jeho muzeum," dodal Tomáš Fassati.