Práce na digitalizaci benešovského kina ale ještě ani zdaleka nejsou ukončeny. A to přes to, že reproduktorová soustava už stojí na místě, stejně jako projektor Sony.

„Ještě ani není nainstalované nové plátno," brzdí euforii příznivců kinematografie Ladislav Jenšík, nájemce benešovského kina. „No a samozřejmě se musí také zprovoznit veškerá technika. Musí se připojit promítací stroj a ozvučení a propojit všechny systémy včetně satelitního a televizního přijímače," vysvětlil Jenšík.

Opětovná montáž na původní místo čeká také oponu. Ta je sice původní, ale za léta používání v její tkanině uvízlo velké množství prachu. Proto ji bylo potřeba vyčistit.

„Myslím, že se to všechno stihne do pátku šestadvacátého dubna, takže by se teoreticky mohlo na májové slavnosti promítat," spíš si přeje Ladislav Jenšík, ale upozornil, že se celou tuto záležitost musí nejprve doladit s vedením města. První představení totiž bude slavnostní otevření a při něm by vedení města chybět nemělo.

Zda pro Benešáky udělá první promítání vedení města nebo sám provozovatel kina zdarma, či s výraznou slevou, ale jisté není. Co ale jisté je, že se bude promítat současný český trhák režiséra Zdeňka Trošky, Babovřesky.

Ty však natočené ve 3D nejsou. První opravdu prostorové představení se tak podaří Jenšíkovi do benešovského kina nasadit nejdříve v polovině května.

„Před tím ještě musím vyřídit přihlašovací dokumenty a certifikáty v Kanadě a USA a to nejde udělat dříve, než je technika zprovozněna a naladěna. To bude trvat asi deset dnů. Pak bychom mohli během některého z víkendů promítat pro děti pohádku," dodal Ladislav Jenšík.

K takovým projekcím si diváci budou muset koupit i speciální brýle. Ty však zůstanou v jejich vlastnictví. Brýle budou stát zhruba kolem třiceti korun. Jejich výrobci je dodávají i v dětských velikostech a nasadit si je budou moci také ti, kteří nosí brýle dioptrické.