Například Žleby provoní pochoutky ze zámecké kuchyně, Mnichovo Hradiště nabídne mimořádné prohlídky – a v Hořovicích vyvrcholí série říjnových víkendů věnovaných cestování za pokladem: tentokrát navíc nejen o státním svátku, ale i během podzimních prázdnin. Na pátek 1. listopadu pak veltruský zámek chystá tradiční připomenutí Památky zesnulých – „dušičkovou vzpomínku“.

Mimořádné programy státních zámků ve středních Čechách

* Zámek Březnice: Renesanční hudba shakespearovské Anglie – sobota 26. října od 19.00
- Koncert je sestaven ze skladeb a písní Johna Dowlanda, nejslavnějšího skladatele období Williama Shakespeara a panování královny Alžběty Tudorovny.
- Vystoupí Marie Šimůnková – zpěv, Tomáš Hála – benátský virginal a varhanní pozitiv; Shakespearovy Sonety přednese herec Pavel Soukup. Vstupenky možno zakoupit on-line.

* Zámek Mnichovo Hradiště:
Otevření 13. komnaty – sobota 26. – pondělí 28. října
- Ukončení návštěvnické sezony mimořádnou prohlídkou zámku: speciálně chráněných originálních prostor, obrazárny a zlatého salonku + prvního návštěvnického okruhu.
- Začátek vždy v 10.30. Doporučuje se předchozí rezervace prohlídky.

* Zámek Žleby: Oživená zámecká kuchyně – sobota 26. – pondělí 28. října
- Součástí prvního prohlídkového okruhu bude návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých.
- Na prohlídky zámku se doporučuje předchozí rezervace (zleby@npu.cz; telefon 327 398 121).

* Zámek Hořovice: Cesta za pokladem v zámeckém parku – sobota 26. – čtvrtek 31. října
- Zábavná i naučná hra v parku pro děti v doprovodu rodičů. Děti plní úkoly na místech, jež naleznou podle speciálního plánku, který je k zakoupení v pokladně. Po splnění všech úkolů získají tajný kód, pomocí kterého se dostanou k pokladu v zámeckém sklepení.
- Hrát je možné v běžné otevírací době zámku (10.00 – 16.00).

* Zámek Veltrusy: Dušičková vzpomínka – pátek 1. listopadu
- Tradiční připomenutí Památky zesnulých.
- Po společném zavzpomínání u kaple Ferdinanda Kinského se účastníci přesunou do kostela, kde zapálí svíčky a položí věnec k náhrobku Rudolfa Chotka.

Zdroj: Národní památkový ústav