Kultura se musela adaptovat nové pandemické realitě. Po dlouhých měsících uzávěry se divadla, kina, výstavy, koncerty a další kulturní akce otevřely veřejnosti, tíží je však restriktivní opatření. Stát se na podporu kultury rozhodl vyčlenit peníze z evropských fondů – nabádala ho k tomu samotná Evropská unie.

Česká republika vyčlenila na obnovu kultury a další budování kreativního průmyslu přes čtyři procenta prostředků z Národního plánu obnovy, nejvíce v celé Evropské unii. Je to největší finanční injekce do kultury za poslední desetiletí.

Tento krok získal podporu Evropské komise a český národní plán obnovy je schválen a může být naplňován. Není to překvapivé. Ačkoliv se to totiž na první pohled nezdá, i Bruselu totiž na rozvoji kultury záleží. Důkazem jsou nejen dotace určené pro toto odvětví, ale také podpora v podobě různých projektů a iniciativ, jako je například Evropské město kultury. V jednom z nich, v Plzni, se bude konat další debata z cyklu Konference o budoucnosti Evropy podpořeného EU s názvem: Kam kráčíš kulturo?

Zajímaví účastníci debaty

Obsazení debaty bylo velmi reprezentativní. Hostem byli Martina Dlabajová, europoslankyně za ANO a dalo by se říci velvyslanec českého kreativního průmyslu v Evropském parlamentu, Jan Burian, generální ředitel Národního divadla, jedné z nejvýznačnějších kulturních institucí v Česku, Eva Veruňková Košařová, ředitelka festivalu Finále, Roman Černík, umělecký ředitel a hlavní dramaturg Moving Station a Jiří Suchánek, ředitel Plzeň 2015. Debatu moderoval Luboš Palata, evropský editor Deníku.

close Euractiv info Zdroj: Euractiv zoom_in Euractiv Deník v rámci rozšiřování informací o EU uzavřel dohodu o výměně materiálů se serverem EURACTIV.cz, který přináší jedna z nekvalitnějších informací o Evropské unii. EURACTIV.cz je členem evropské mediální sítě EURACTIV, která v současné době působí ve 13 evropských zemích. Kromě Bruselu, kde je EURACTIV považován za jedno z nejvýznamnějších médií podporujících debaty o evropské politice a legislativě, působí také v Německu, Španělsku, Francii, Itálii, Slovensku, Polsku a dalších státech střední a východní Evropy. Měsíčně zasáhne více než milion unikátních čtenářů.