Ludvík Merta sice nezvítězil jako sólista, ale člen kapely Sebranka z Vlašimi. A v ní zastává nejdůležitější místo kapelníka.
Rozhovor se s vedoucím vítězného souboru, ale vlastně i jeho členy, se uskutečnil krátce před zkouškou. První letošní.
„Že jsme zvítězili, jsem se vlastně dozvěděl ještě dříve, než jste mi zavolal,“ usmíval se Merta v ředitelně ZUŠ. „Prozradil mi to hned po té, co se to dozvěděl z novin a internetu Pepa Vašák z Vranovanky. On je takový sdílný, hned po zveřejnění mi posílal blahopřejné esemesky,“ prozradil Merta s tím, že prvenství mezi dvaapadesáti kapelami, je pro něj překvapením. „Příjemným,“ řekl. „Vždyť zvítězila dechovka!“
A tu z Vlašimi zakládali dva její členové Luboš Průša a Milan Cacák. Právě Luboš Průša vývoj pořadí webového hlasování Benešovského Otíka sledoval více, než jeho kapelník.
„Já jsem pro nás také párkrát na internetu zahlasoval, kupon jsem ale neposlal žádný,“ uvedl Průša.
Prvenství je pro Mertu a jeho kolegy o to významnější, že se k němu díky hlasům čtenářů propracovala dechovka. A její hudba už ve společnosti tolik, jako dříve, neznamená. Přiznávají to sami muzikanti.
„Dechovka je nyní na černé listině,“ tvrdí Merta. „Hodně často se slyší, že někdo říká, že má rád každou muziku, jenom ne dechnu. Myslím, že se dechovka uměle potlačuje,“ je přesvědčený kapelník. „V televizi se nové dechovkové pořady, jako byla Babiččina krabička už ani netočí,“ připomíná.
Pro povídání o Otíkovi si na pomoc ředitel ZUŠ Vlašim přizval ještě další tři kamarády, muzikanty. A právě s nimi, ale poté i s ostatními připravenými zkoušet v jiném objektu nedaleko ZUŠky Merta plánoval i oslavy zisku titulu.
„Doma to asi slavit nebudeme, ale na konci března se chystáme do vlašimského Kulturního domu Blaník na vystoupení k oslavě 110. výročí narození tří velikánů české dechovky – Karla Vacka, Josefa Poncara a Jaromíra Vejvody. Našim návštěvníkům tam trofej určitě ukážeme,“ slíbil kapelník a jeho kolegové souhlasně pokývali hlavami.
Kapela má kolem 15 vystoupení za rok. Hrávala i při Dni hudby na benešovském Masarykově náměstí.
Někteří členové Sebranky ale hrají i v jiných kapelách. Například Unisonu či Tritonu.
Zatímco na Moravě má prý dechová hudba stále široký okruh posluchačů v Čechách a ve Vlašimi samozřejmě také, je to podle Merty „takový chcíplý.“ A začíná to prý už u mládeže.
„Ve Vlašimi zanikl i mládežnický orchestr, protože nejsou nátrubky,“ uvedl Ludvík Merta.