To už je několik let ustálené sousloví. Další jeho díl se odehrál v neděli 4. prosince v 15 hodin. Kaple sv. Huberta na státním zámku byla znovu plná. Děje se tak vždy, ale jen jednou za rok.

Benešovské roráty se však konají v Benešově každou adventní neděli ráno v kostele sv. Mikuláše.

I když se roráty z programu adventu na Benešovsku neztratily ani v dobách tuhé totality, unikátní roráty zvané Benešovské, tedy bohoslužba spojená se zpěvy sboru za doprovodu orchestru, mají novodobou historii kratší a poměrně pohnutou.

Do Benešova se totiž vrátily až po pádu totality. Pak ale Benešovské roráty z Benešova zmizely. Roráty, jako takové se v Benešově ale konaly dál, ovšem beze zpěvu a hudby.

Po osm let dlouhé odmlce se z postupického azylu vrátily Benešovské roráty do Benešova v roce 2004. Každou adventní neděli se pak konaly v kostele sv. Mikuláše na Karlově.

Jenže osud Benešovských rorátů byl pak znovu v ohrožení. Tehdy nový benešovský farář Jidřich Krink totiž odmítal spojení světsky a optimisticky laděných zpěvů doprovázených hudbou s ryze duchovní záležitostí, mší.

Pak ale naštěstí konzervativního faráře vystřídal Polák Gustav Sikora. Ten spojení bohoslužby a zpěvů znovu v kostele sv. Mikuláše povolil, takže se unikátní boráty v Benešově udržely dál.

Tradice českých rorátů sahá až do středověku. Konají se sice i v jiných kostelech v celé katolické Evropě, Benešovské roráty se však od nich výrazně liší. Hrají se na varhany, které doprovází orchestr a zpěv věřících.

„Nejsou tak pochmurné jako roráty z doby gotiky. Jsou to melodie oslavující očekávání příchodu narození Krista,“ vysvětlil pediatr Josef Zemánek, který již třiačtyřicet let na Benešovských rorátech hraje na housle.

Přesto, že Benešovské roráty chtěli konzervativní katolíci zrušit a nahradit klasickými gotickými, benešovský lid se v třicátých letech minulého století vzbouřil a vynutil si hraní své ojedinělé libozvučné skladby.

Ta pochází podle Zemánkova pátrání ze Španělska z druhé poloviny sedmnáctého století z oblasti Valencie. Do Čech ji přinesli katoličtí misionáři a prezentovali na Svaté hoře u Příbrami. Odtud ji převzali věřící z Benešova.