V premiérové debatě Deníku tři lídři hovořili o tom, proč by voliči měli dát přednost právě jim, a ne naopak jejich soupeřům. Jiskřilo to zejména mezi nynějším premiérem Babišem, jenž se do on-line přenosu připojil z cesty do Děčína, a Bartošem. Ten stejně jako Fiala právě seděl v prostorách Poslanecké sněmovny v Praze.

Babiš jako důvod, proč by voliči měli preferovat právě jeho, uvedl kontinuitu s činností jeho dnešní vlády. Prozradil přitom, že nemusí být jediným kandidátem svého hnutí na post v čele kabinetu.

„My jako hnutí ANO máme vícero kandidátů na premiéra, mohl by to být pan Vondrák, pan Havlíček, paní Schillerová, takže to není o Babišovi,“ prohlásil premiér. Jeho soupeř Bartoš by ale podle něj rozhodně premiérem být neměl, neboť mu podle něj scházejí ministerské zkušenosti, a je to podle něj dokonce „ekonomický analfabet“.

Právě návaznost na nynější vládu a její výsledky je podle Bartoše naopak hlavním důvodem, proč je nutná změna „Kontinuita vlády Andreje Babiše je problémem této země i vzhledem k situaci, ve které jsme, nejen díky nezvládnutí covidu,“ prohlásil Bartoš. „Pan premiér Babiš dokázal za těch osm let zadlužit Českou republiku. Paradoxně Agrofert stále bobtná a dluhy si splácí, ale Česká republika dluhy vytváří,“ připomněl Pirát s odkazem na firemní kolos, který nynější premiér vložil do svěřenských fondů.

Fiala: Premiérem nemá být „sebestředný showman“

Žádný z obou zmíněných politiků se ale ani slůvkem nedotkl třetího v partii – šéfa ODS Fialy. A ani on neřekl žádný důvod, proč by snad premiérem neměli být Babiš či Bartoš. „Určitě se nenechám vtáhnout do toho, abych očerňoval svoje kolegy,“ prohlásil Fiala. Pouze v obecné rovině uvedl, že by podle něj premiérem neměl být žádný „sebestředný showman“ ani nikdo, kdo nemá „dostatek životních, lidských a praktických zkušeností“. Sám Fiala je ale na roli premiéra připraven. "Samozřejmě rozhodnou voliči, které musíme v těch příštích týdnech a měsících přesvědčit," konstatoval s tím, že věří, že je přesvědčí program jejich uskupení.

Mluvilo se také o tom, s kým by kdo nebyl ochoten skládat příští vládu. „Nejsou to strany SPD a KSČM, které svou politikou i svým vnitřním fungováním nepodporují demokracii,“ prohlásil jasně Bartoš. Naopak Babiš ani na přímou otázku nevyloučil, že by kvůli sestavení koalice nebyl ochoten oslovit SPD. „Zeptejte se mě, když vyhrajeme volby, a pokud mě pan prezident pověří a budeme sestavovat vládu, tak já vám potom odpovím,“ uvedl pouze neurčitě.

Na celou debatu se můžete podívat zde:

Kdo bude premiérem? Unikátní debata Deníku s Andrejem Babišem, Ivanem Bartošem a Petrem Fialou. | Video: Deník

close info Zdroj: Deník zoom_in Podle velké ankety našeho listu, jíž se zúčastnilo 13 300 respondentů, se lidé při hlasování orientují především podle volebních programů. Alespoň to o sobě tvrdí. Sociolog a ředitel společnosti STEM Martin Buchtík nedávno Deníku řekl: „Lidé se rozhodují na základě mixu, kam se vejdou zkušenosti, osobnost lídra, minulost strany nebo názory vrstevníků. Nikdo ale nečte volební programy. Ty mají desítky stran a navíc nejsou zakotveny v ekonomické a sociální realitě.“

V dotazníku účastníci ankety uvedli, že nejdůležitějším kritériem je pro ně dosavadní zkušenost se správou země, kraje či obce (35 procent), poté volební program (30 procent), nekorupční minulost strany (12 procent) a osobnost lídra (11 procent).