close Volby - Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Kněžka chaosu, žonglér , praktický vizionář. Když se taková „povolání“ před čtyřmi lety objevila u jmen Pirátů kandidujících do sněmovny, u mnoha lidí to vyvolávalo údiv či aspoň malý úsměv. Svůj účel to ale splnilo. Piráti získali téměř 11 procent, asi i díky „rozvernosti“ kandidátek.Jenže se píše rok 2021, Piráti jsou etablovanou stranou, v koalici se Starosty mají ambici vyhrát říjnové volby a společné kandidátní listiny už zdaleka nevypadají tak „exoticky“. U velké části jmen je napsáno poslanec, starosta, živnostník atd.

Včerejšek byl přitom posledním dnem pro podání kandidátek na krajské úřady.

Vedle mediálně sledovaných soubojů typu Bartoš proti Babišovi (Ústecký kraj) nebo třeba Schillerová, Fiala, Šlachta (Jihomoravský kraj) se o hlasy voličů tradičně poperou i stovky dalších, většinou méně známých jmen.

Mezi nimi například bývalí ministři: v barvách ČSSD se na jihu Moravy snaží o návrat někdejší šéf resortu práce Zdeněk Škromach, na stejné kandidátce s exministryní školství Kateřinou Valachovou, proti nim exministr spravedlnosti Pavel Blažek (Spolu). V Pardubickém kraji povede SPD například bývalý ministr bez portfeje v Zemanově vládě Jaroslav Bašta.

Tinktury či reiki

Na „své“ si ale i letos přijdou fanoušci neobvyklých povolání. Třeba 11. místo na kandidátce Pirátů v Karlovarském kraji obsadila Daniela Bílá, která , kromě toho, že dělá referentku je podle svých slov i alchymistka. „Ve volném čase, kterého moc nemám, vyrábím různé masti, tinktury a jiné výrobky z bylinek,“ popisuje.

A třeba lídrem Volného bloku v Libereckém kraji bude patoložka Monika Waksmundská. Praktikuje japonské reiki, lidem nabízí předání energie dlaněmi a ve videích brojí proti očkování.