Sedmapadesátiletý Strnad ve druhém kole, k němuž se dostavilo 18,69 procenta voličů, dostal 10 344 hlasů; vítězný Procházka jich získal o 262 víc. Pro Deník Strnad označil za neúspěch, že nedokázal přesvědčit, aby znovu přišli k urnám, všech 14 820 voličů, kteří mu dali hlasy v prvním kole, jež bylo před týdnem spojeno s volbami do obecních a městských zastupitelstev (Procházka tehdy obdržel 9567 hlasů). „Nedá se nic dělat,“ posteskl si končící senátor po sečtení hlasů.

Jako senátor kladl důraz na kontakt starosty z regionu, jimž se „přes Prahu“ například snažil pomoci s řešením lokálních problémů. Dlouhodobě to bylo třeba prosazování výstavby obchvatu Církvice, který se bude zanedlouho otevírat. Do kampaně šel s tím, že by nejen rád navázal na dosavadní působení, ale chtěl řešit i další témata. Řadil k nim především jednání o trase vysokorychlostní železnice, kdy si občané i starostové stěžují na nedostatek informací o tom, co se chystá, a mnozí se netají tím, že této novotě nefandí. Ve svém třetím funkčním období, na které už nedojde, se jako senátor mínil věnovat i problematice cen energií – včetně potřeby pomoci firmám, aby nemusely začít propouštět.

Jednací sál Senátu
Senátorem za Kutnohorsko bude nově lékař Bohuslav Procházka. Rozhodlo 262 hlasů

Jak se bude dále vyvíjet vaše kariéra? Stanete se v Čáslavi, kde ČSSD v komunálních volbách triumfovala, starostou?
Ano, předpokládám, že na ustavujícím zasedání zastupitelstva města jím 19. října budu zvolen.

Pomýšlíte na to, že byste usiloval o návrat do „velké politiky“?
V politice zůstávám; předpokládám, že se stanu starostou. Pokud jde o politiku na celostátní úrovni, v této chvíli jsem o tom neuvažoval.

Jak hodnotíte uplynulou kampaň? Překvapilo vás něco během voleb?
Ne, nepřekvapilo. Myslím, že kampaň všech soupeřů byla naprosto seriózní. To musím ocenit.

Neublížila vám podpora ANO, s níž jste tentokrát šel do voleb?
Myslím, že ne. Kdyby oni postavili jiného kandidáta, určitě jsem v prvním kole nezískal přes 31 procent hlasů. A kdyby mě nepodpořili, určitě bych v prvním kole tolik hlasů také nezískal. Možná by pro mě byl i problém dostat se do druhého kola.

Bohuslav Procházka, lékař, 61 let.
Senátor Bohuslav Procházka: Své pacienty rozhodně neopustím

Jak se bude na Kutnohorsku vzpomínat na bývalého senátora Strnada?
Když vezmete obce v kutnohorském obvodu, je vidět, že je to tam odpracované.

Budete se snažit nějak dále prosazovat témata, která jste představil ve volební kampani?
Starostové z okolí se na mě vždy budou moci obracet s žádostí o radu nebo podporu. Rád jim budu pomáhat, pokud budu moci.

Volební speciál Kutnohorského deníku najdeta ZDE

Pro druhé kolo voleb byla příznačná nízká účast voličů – a bývá to tak tradičně. Máte nápad, jak přesvědčit občany o významu Senátu?
Ano, ve druhém kole je to tak vždy. Podle mě by tyto volby měly být jednokolové. Myslím, že by to bylo spravedlivější.