Zajímavostí letošních komunálních voleb na Benešovsku bylo například i konání místního referenda v Čerčanech. Kvůli tomu v tamní základní škole pracovaly nejen dvě volební komise, ale také třetí, čtyřčlenná určená právě a jen pro místní referendum. Jejím úkolem bylo dohlížet na správný průběh referenda a nakonec i sečtení hlasů z jednotlivých volebních okrsků. Specifik ale přineslo konání referenda více.

„Například hlasovací lístky, na rozdíl od volebních lístků nedostali voliči domů, ale až ve volební místnosti,“ potvrdila Markéta Šustová, zapisovatelka prvního čerčanského okrsku a pověřená pracovnice pro volby s tím, že otázky referenda byly zveřejněny na úřední desce i v elektronické podobě, takže se k nim každý, kdo o to stál, mohl dostat včas, ještě před hlasováním.

Komunální a senátní volby 2022.
ON-LINE: Zeman lituje prohry ČSSD. Ve Slaném ODS zahájila povolební vyjednávání

Po 14. hodině, kdy se volební síně uzavřely a začalo sčítání, zástupci komisí - zapisovatel a předseda z jednotlivých míst - dovezli výsledky do Benešova. Teprve odtud rezultát zamíří do Českého statistického úřadu a na jeho web. Odbaveni tam budou, jak přijdou na řadu. A právě to může také znamenat, že se poměrně velké sídlo Čerčany dostanou na řadu dost pozdě.

V tu dobu, kdy budou zástupci Čerčan v Benešově ale nebude možné sčítat hlasy z referenda. To začne až po jejich návratu z Benešova. Po součtu výsledky získá místní komise, ta udělá finální součet z obou okrsků. Zaprotokoluje a předá pracovnici pověřené řízením voleb v Čerčanech. Ta pak výsledek zveřejní na webu.

Komunální a senátní volby v Louňovicích pod Blaníkem v sobotu 24. září 2022.
Foto: Pod Blaníkem volil také kníže Václav