„Post nejvyšší obsadí podle dohody Votičáci Spolu,“ potvrdila jednička kandidátky Nestraníci a Starostové Jaroslava Pokorná, dosavadní i budoucí místostarostka. Právě její strana získala v devatenáctičlenném zastupitelstvu nejvíce mandátů, sedm. Další úspěšné strany, Votičáci Spolu a ČSSD, mají shodně po šesti mandátech.

Ve Voticích jsou, zdá se, spokojeni všichni, i když z povolebních jednání vyšli jako vítěz Votičáci Spolu starosty Jiřího Slavíka. Na post starostky je totiž z jejich strany navržena Iva Malá, dosavadní vedoucí Odboru finančního a správy majetku Městského úřadu Votice.

Právě tak si to Slavík přál už před volbami. „Iva Malá se vyzná v chodu města a zná i všechny detaily. Díky tomu na tom v roli starostky nebude tak, jako kdyby stanul v čele města někdo bez jejích znalostí a musel přijít na všechno postupně sám,“ řekl starosta.

Pozici vedoucí úřednice Iva Malá kvůli střetu zájmů nemůže zastávat zároveň s vedením města, bude tak starostkou uvolněnou.

Role statutární místostarostky, funkcionářky, která bude řídit město nebo ho zastupovat v případě, že by toho starostka nebyla z nějakého důvodu schopna, má připadnout Jaroslavě Pokorné.

Ta sice brzy po volbách avizovala, že se jako lídryně strany s největší podporou votických voličů bude ucházet o post starostky, ale jak vyplynulo z pondělního jednání, zůstane další čtyři roky na svém. Dále povede jako ředitelka Městské kulturní centrum Votice a jako neuvolněná místostarostka bude plnit roli, v níž se během uplynulých čtyř let osvědčila. „Povolební jednání komplikovaná nebyla, i když dohoda mohla být na stole už i dříve,“ poznamenala Pokorná.

Druhým, rovněž neuvolněným místostarostou se stane Jiří Slavík. Ten se loni na podzim stal i členem dolní komory Parlamentu. „Nepožadoval jsem uvolněnou funkci. Myslím si, že vzhledem k tomu, že jsem poslancem, je neuvolněná pozice vhodnější. Pro to, aby město správně fungovalo, je důležitější, že v jeho vedení jsou kvalifikovaní lidé, kteří vědí, o co jde,“ dodal.

V pětičlenné radě města zasednou dále jako uvolněný funkcionář právník Jiří Čáp (ČSSD), který bude stejně jako v minulém volebním období i předsedou přestupkové komise, a jako neuvolněná radní Klára Blahošová (Nestraníci a Starostové), zástupkyně ředitelky votické základní školy.

Politici se domluvili také na postech předsedů výborů zastupitelstva. Finanční výbor povede Marie Budková (Nestraníci a Starostové), kontrolní pak Viktor Červ (ČSSD).