„Na výsledku komunálních voleb se podepsala celostátní témata. Kdyby se do místních voleb nepromítla, určitě bychom dostali více hlasů,“ je přesvědčený pětapadesátiletý politik, který bude obhajovat post benešovského místostarosty.

Naopak, jak moc jeho uskupení pomohla koalice podobná té vládní, není schopen posoudit. Přesto, jak přiznává: „Očekával jsem, že budeme mít alespoň o jeden mandát víc. Z tohoto pohledu spokojený být nemohu,“ přiznal.

Právě proto také tuší, že kromě spousty dohadování s dalšími úspěšnými uskupeními, není jejich výsledek dopředu jasný. „Nevím, jak o vůbec dopadne,“ tvrdí.

Vítězná Volba pro město Benešov, i když chce podle starosty Jaroslava Hlavničky vytvořit širokou koalici nejen s osvědčenými partnery z ODS, STAN a Piráty, jako v letech 2018 – 2022, může znovu zabřednou do křehké většiny jediného zastupitele. Taková koalice by totiž měla navrch jen v poměru 15:12.

„Musí to ale být patnáct spolehlivých,“ upozornil Tichovský na situaci, která by mohla připomínat tu po volbách 2014. Křehká většina jediného hlasu vydržela jen do ledna 2016. Pak se moci v Benešově ujaly strany stojící do té doby v opozici.

„Do koalice, která nebude mít šanci vydržet delší období, nepůjdeme. V koalici musí být lidé, kteří potáhnou za jeden provaz. Bez toho nemá cenu nějakou koalici vůbec vytvářet,“ dodal Roman Tichovský.

Volební speciál Benešovského deníku najdete ZDE.