A těch se, vůbec poprvé, chopili členové strany Svoboda a přímá demokracie. Tím se strana stala třetí nejsilnější v zastupitelstvu. Podle vyjádření Luďka Jeništy povede vítězná Volba rozhovory i s ní. Stejně, jako s ostatními úspěšnými uskupeními. První schůzku naplánoval na pondělní podvečer, ale rozhovory mají trvat nejméně do středy.

„Rád bych dosáhl toho, aby ze sboru nebyla koalice a opozice, ale jednotné zastupitelstvo, jak se nám to podařilo v posledním volebním období,“ vysvětlil své představy starosta.

Zda je dokáže také naplnit, bude jasné právě až z výsledků rozhovorů. Při nich se Volba sejde i s druhou nejsilnější stranou, což jsou, stejně jako v roce 2018, Nezávislí. Tehdy brali 12 procent hlasů a tři křesla. Tentokrát jim voliči přisoudili téměř 21 procent a dva mandáty navíc. Lídrem je stále kantor Petr Martínek.

Z listiny úspěšných, tedy zvolených kandidátů, po téměř čtvrt století zmizelo jméno Karla Kroupy. Lidovec zastával dlouhé roky funkci vlašimského místostarosty. A pokud se mandátu nevzdá geodet Josef Slunečko, jediný zvolený člen KDU-ČSL, zůstane Kroupa jen jedničkou listiny náhradníků.

Kdo by jeho místostarostovské křeslo měl získat? Mohl by to být právě například Petr Martínek, jehož strana by pak zajistila s Volbou pohodlnou nadpoloviční většinu v zastupitelstvu? „Musíme vycházet z výsledků voleb a i o této variantě budeme jednat. Musím se ale napřed seznámit s názory, postoji či požadavky všech stran,“ dodal Luděk Jeništa.

Volební speciál Benešovského deníku najdete ZDE.