První sečtenou obcí ve Středočeském kraji se staly Choratice na Benešovsku s volební účastí 76,27 procenta.

Podívejte se na online sčítání hlasů na Benešovsku. Klikněte ZDE.

Na Benešovsku měli hlasy sečteny už před 15. hodinou ve třech vsích. Úplně první vsí v celém Středočeském kraji, kde komisaři sečetli hlasy, byly Choratice. Ve vsi nedaleko Divišova se novými zastupiteli stali František Drahota, Václav Jedlička, Jaroslav Gregor, Marie Bečkova a Marie Špírková. Ve Vodslivech v nejvyšším orgánu obce zasednou Denisa Kumpánová, František Dvořák, Jana Dvořáková, Jiří Chlumský, Jiří Chlumský ml., Josef Krejcárek a Josef Semín. Sečteno bylo brzy i v Xaverově. Tam zvítězila strana, která si říká Xaveráci. Obec tak povedou Jiří a Václav Hervertovi, Tomáš a Tereza Svobodovi a Jan Pohořal.

První městys na Benešovsku už ví, kdo bude vládnout

Po malých vesnicích vydal Český statistický úřad také oficiální výsledky v prvním větším sídle, městysi Vrchotovy Janovice. Nejvíc hlasů od voličů, 139, získal živnostník Milan Šiška. Mechanizátor Jiří Vacek bral o dva hlasy méně. Třetí nejoblíbenější kandidátkou se s 125 hlasy stala Marcela Čedíková, ještě stále starostka městyse Vrchotové Janovice.

Komunální a senátní volby 2022.
ON-LINE: Zeman lituje prohry ČSSD. Ve Slaném ODS zahájila povolební vyjednávání

V Děkanovicích k volbám nepřišli jen dva voliči

I když zatím nejsou k mání údaje ze všech volebních míst, Děkanovice, malá obec s 57 obyvateli na východě Benešovska odvolila téměř celá. I tak lze interpretovat skutečnost, že z celkově 43 zaregistrovaných voličů jich dorazilo k volební urně 41. To také znamená, že se děkanovických voleb zúčastnilo 95,35 procenta tamních oprávněných voličů.

V Lokti, obci rovněž úzce spjaté s dálnicí D1 ve východním cípu Benešovska, volilo z 56 zapsaných voličů 49, což je 87,50 procenta. Vysoká účast voličů, 84,38 procenta, byla také v Čakově. Z 96 zapsaných voličů hlasovalo 81.

V Postupicích volil každý třetí, nejvíc hlasů má Jiří Sternberg

Jak populární je současný starosta Postupic Jiří Sternberg, dokládají také výsledky komunálních voleb. Při hlasování třiapadesátiletý člen známého a prastarého českého šlechtického rodu, který je bezpartijní a navržený STAN, získal 271 hlasů. Druhou v pořadí hlasování, účetní Janu Jíšovou, předstihl o kopu hlasů. V obci se 1400 obyvateli ležící na půl cesty mezi Benešovem a Vlašimí, žije 1062 registrovaných voličů a k urnám dorazila necelá třetina z nich – 316, což je 29,76 procenta.

V Benešově v polovině sčítání vede VPMB před ANO

Napínavý souboj se odehrává v Benešově. Po sečtení 56 procent hlasů vede Volba pro město Benešov s jedničkou listiny, starostou města Jaroslavem Hlavničkou se ziskem 24,44 procenta. V těsném závěsu s 20,76 procenty hlasů je Společně pro Benešov – ANO 2011 a Nezávislí kandidáti s lídryní Jaroslavou Pokornou Jermanovou. Na metě 16,92 procenta prozatím je Benešov pro život. Číslo 1 má na kandidátce Jakub Hostek. Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL pod názvem Spolu, které reprezentuje na prvním místě místostarosta Roman Tichovský, zatím získala 10,42 procenta hlasů. Zatím nejméně, jen 5,72 procenta hlasů získala kandidátka se členy ČSSD, KSČM a nezávislými kandidáty s názvem Obnova. Lídrem je právník Milan Hoke.

Komunální volby a referendum v Čerčanech.
Volební místnosti se uzavřely. Referendum v Čerčanech budou sčítat později

Prvním sečteným městem Benešovska jsou Pyšely

Volby v prudce se rozrůstajícím městě Pyšely opanovali Starostové a nezávislí. Jedničkou volební strany je současná starostka Štěpánka Bednářová, která mandát obhájila stejně jako Dana Drábová, pyšelská neuvolněná místostarostka. Strana bere pět mandátů. Po dvou má Občanská demokratická strana a Sdružení nezávislých kandidátů – Hasiči, kde mandát obhájil druhý místostarosta Jan Kostrhoun.

Jeništova Volba pro město Vlašim válcuje konkurenty

I když to v jeden okamžik sčítání vypadalo na prohru Volby pro město Vlašim starosty Luďka Jeništy, už po sečtení 30,77 procenta hlasů VPMV soupeře převálcovalo a předjelo je „o parník“. Kandidáti VPMV získali už téměř polovinu hlasů – 48,35 procenta. Druzí v pořadí, Nezávislí s lídrem, kantorem Petrem Martínkem mají v tuto chvíli 18,32 procenta a třetí Svoboda a přímá demokracie v čele s Miloslavem Hessem živnostníkem – stavařem 12,68 procenta.

Komunální volby v Týnci nad Sázavou - Podělusech
Podívejte se: Komunální volby na Benešovsku probíhají první den bez zádrhelů

Starostovu stranu zatím předhánějí Nestraníci a Starostové

V okamžiku, kdy je ve Voticích sečteno 57,14 procenta hlasů, vedou Nestraníci a Starostové místostarostky Jaroslavy Pokorné se ziskem 37,34 procenta hlasů. Strana starosty Jiřího Slavíka, Votičáci SPOLU mají zatím 35,66 procenta. Česká strana sociálně demokratická zdá se, prožívá comeback, a má prozatím 25,67 procenta. Jejím lídrem je právník Jiří Čáp.

V Týnci zvítězila VPM starosty Martina Kadrnožky

Šest mandátů v sedmnáctičlenném zastupitelstvu města Týnec nad Sázavou získala Volba pro město s lídrem, starostou Martinem Kadrnožkou. Nezávislí kandidáti s jedničkou, místostarostou Petrem Znamenáčkem v zastupitelstvu obsadí čtyři křesla stejně jako Volba pro Týnec a místní čísti s jedničkou Bedřichem Pešanem, ředitelem společnosti. Sdružení dobrovolných hasičů a Nezávislých kandidátů pak nejvyšší orgán města doplní třemi osobnostmi. Bude mezi nimi také jednička kandidátky, energetik Jiří Franěk.

V Neveklově získaly nejvíc mandátů dvě volební strany

Tým občanů pro Neveklovsko, kde kandidoval i starosta Ladislav Trumpich získalo ve volbách čtyři křesla v nejvyšším orgánu města Neveklov. Sám starosta mandát obhájil stejně jako jednička kandidátky, místostarostka Jana Mužíková. Stejné zastoupení má v zastupitelstvu také Volba pro Neveklovsko. Lídrem je státní úředník Michal Sejk, který také obhájil mandát. Alternativa pro Neveklovsko s jedničkou Karlem Petrákem, státním zaměstnancem, získala v neveklovském hlasování tři mandáty. Z kandidátky KDU-ČSL pronikla do zastupitelsrtva z druhého místa kandidátky jen zdravotní sestra Jana Kyselová. Z kandidátky Přehlížené vesnice voliči mezi komunální politiky posunuli ze sedmého místa důchodce Milana Šebu a dokonce ze sedmnáctého místa elektrikáře Milana Šebka. SNK hasiči venkova má jednoho zastupitele v podobě právníka Milana Vovsíka, který postoupil ze čtvrtého místa.

Výsledky senátních voleb v obvodu číslo 40 najdete ZDE.