Kometu objevili astronomové 2. března 2022 pomocí širokoúhlé průzkumné kamery Zwicky Transient Facility na observatoři Palomar v Kalifornii. Prvně si mysleli, že se jedná o asteroid, neboť byl vesmírný objekt málo jasný. Následná pozorování ovšem odhalila, že se jedná právě o kometu. Pojmenovali ji C/2022 E3 (ZTF).
Její oběžná dráha kolem Slunce prochází vnějšími oblastmi sluneční soustavy. To je také podle The Planetary Society důvod, proč jí trvalo tak dlouho, než se znovu objevila v lidském zorném poli. V době, kdy se naposledy přiblížila k Zemi, se po planetě pohybovaly pouhé dva miliony lidí a ještě se běžně setkávali s neandrtálci.
Kde kometu na obloze hledat
Zda bude kometa pozorovatelná pouhým okem, zatím není jasné. Je proto jistější, když lidé ke sledování využijí dalekohledy či teleskopy. V Česku ji lidé v pátek 13. ledna uvidí nízko nad obzorem v souhvězdí Pastýře těsně před pátou hodinou ranní, uvádí server České astronomické společnosti astro.cz.
Podle serveru je kometa k vidění už nyní, a to právě s pomocí běžných dalekohledů. Zatím je podle nich nejvýše na ranní obloze. „Pozorování ale od 5. ledna ruší svit měsíce,“ stojí na webu. Od poloviny ledna by měla být pozorovatelná po celou noc.
Pokud někomu prostředky pro pozorování chybí, Virtual Telescope Project bude událost živě vysílat na platformě YouTube nebo svých webových stránkách. Vysílání lednového pozorování začíná v pátek 13. ledna v 5 hodin ráno našeho času.
Zda lidé kometu uvidí i bez speciálních přístrojů, bude záležet na tom, jak jasná v následujících týdnech bude. Ačkoliv je podle NASA notoricky nepředvídatelná, stabilně nabírá na záři. „Když budeme mít štěstí, můžeme ji vidět na tmavé obloze i pouhým okem,“ uvedla agentura.
Je také vhodné mít na paměti, že viditelnost ovlivňuje i světelné znečištění z přírodních i umělých zdrojů, uvádí deník New York Post. Je proto důležité naplánovat si na pozorování vhodné místo s co nejmenším světelným smogem.
Podle NASA by měla být kometa viditelná dalekohledem na ranní obloze pro lidi na severní polokouli, tedy i pro Čechy, po většinu ledna, zatímco pro pozorovatele na jižní polokouli pak půjde vidět začátkem února.
Ledové vesmírné těleso, které se při svém přibližování ke Slunci neustále zjasňuje, se nejvíce přiblíží k naší planetě mezi 1. a 2. únorem. „Ocitne se od Země ve vzdálenosti asi 42 milionů kilometrů,“ uvádí server EarthSky. V tu chvíli by také měla kometa dosahovat největší jasnosti.
Jakmile se těleso přiblíží k Zemi, pozorovatelé jej uvidí v blízkosti jasné hvězdy Polárky, jinak také nazývané Severka.
Jak rozeznat kometu od hvězdy
Hlavním poznávacím znamením komet jsou táhlé chvosty prachu, energetických částic a také zářící zelené komy, které je obklopují. Koma je plynový obal, který se vytvoří kolem jádra. Při průletu kolem Slunce horko způsobuje sublimaci ledu či jeho přímou přeměnu na plyn, díky čemuž pak kometa vypadá při pozorování dalekohledem rozmazaně, vysvětluje stanice CNN.
Podle astronomů je pravděpodobné, že se C/2022 E3 k Zemi již nevrátí. Nejnovější orbitální údaje totiž naznačují, že se kometa v současnosti pohybuje po parabolické dráze. Taková dráha není uzavřená, takže po průletu kolem Slunce se kometa přesune zpět do hlubokého vesmíru a už se nikdy nevrátí, uvádí server Space.com. Bude to proto pravděpodobně naposledy, kdy ji budou lidé moci spatřit.