Odborníci testovali, zda se tyto respirátory po dekontaminaci neznehodnocují. Maska byla vystavena UV záření nebo odpařovanému peroxidu vodíku (VHP), právě tento proces zabíjí částice viru SARS-CoV-2.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích
Hrozba jménem reinfekce. Opakovaných nákaz covidem denně přibývá po stovkách

Zatímco první výzkumy naznačovaly, že lze respirátor bezpečně dekontaminovat a znovu použít pouze několikrát, nová studie týmu Beth Israel Deaconess Medical Center v Bostonu (BIDMC) ukázala, že je respirátor N95 zcela funkční i po pětadvaceti kolech dekontaminace, a dokonce ani nemění svůj tvar a přilnavost na obličej.

„Většina studií VHP, které byly doposud zveřejněny, se omezily pouze na pozorování účinnosti po pěti až deseti cyklech pravidelné dekontaminace,“ píše tým v novém výzkumu zvřejněném v American Journal of Infection Control.

Tři měsíce pozorování

V roce 2020 vědci od června do srpna monitorovali sedm dobrovolníků, kteří používali respirátory 3M 1860/1860S N95. Každému z nich byla nasazena maska ​​odpovídající velikosti a po použití byla pomocí VHP dekontaminována.

Poté, co se peroxid vodíku rozpadl, vrátili výzkumníci respirátory dobrovolníkům, kteří byli požádáni, aby provedli kontrolu toho, jak maska sedí a těsní. Tento cyklus se opakoval celkem pětadvacetkrát.

Z covidového oddělení Městské nemocnice v Čáslavi.
PŘEHLEDNĚ: Co se už ví o omikronu a jaké má příznaky. Testy obejít nedokáže

Každých několik cyklů byl proveden kvantitativní test lícování, kdy specializované zařízení zkontrolovalo, kolik vzduchu uniká okolo těsnění. Každých pět cyklů byl také proveden test účinnosti filtrace. Po 25 dekontaminačních cyklech tým nenašel žádné změny kvality a funkčnosti od úplně prvního použití.

Pomoc při nedostatku ochranných pomůcek

Výzkum tedy dává naději hlavně v tom, že by zdravotnický personál nemusel vyměňovat respirátory tak často a přesto by měly zůstat plně funkční. 

„Zjištění z naší studie ukazují, že VHP je relativně bezpečnou metodou pro znovuoživení respirátorů N95 a mohla by pomoci řešit nedostatek těchto pomůcek v budoucích epidemiích," řekla pro ScienceAlert spoluautorka výzkumu Christina F. Yen, která nyní pracuje na Texaská univerzitě.

Spermie. Ilustrační snímek
Vědci přišli s antikoncepcí pro muže: zahřívání varlat pomocí nanočástic

Výzkumníci se nyní chtějí zaměřit hlavně na nalezení způsobu, jak tuto dezinfekční metodu rozšířit a přenést i do menších nemocnic a zdravotnických zařízení s omezenými zdroji.

Dekontaminace doma

Většina domácností samozřejmě nedisponuje takovým vybavením jako laboratoř, další studie však ukázala, že lze respirátor dekontaminovat i v domácím prostředí.

Výzkum zveřejněný v PLOS One zjistil, že může fungovat i suché teplo, takové, které je například v troubě. Při teplotě 100 stupňů Celsia stačí k zabití částic viru SARS-CoV-2 půlhodina. Maska však vykazovala jisté známky poškození. Metoda byla navíc použita jen jednou, takže tepelná dekontaminace nemusí být tak dlouhotrvající jako metoda pomocí VHP.