Kanoe starých Mayů spočívala na dně přirozeného podmořského závrtu na archeologickém nalezišti zvaném San Andrés, v jehož blízkosti kdysi leželo mayské město Chichén Itzá. To se zde rozkládalo po dobu 900 let zhruba od roku 600 až do začátku 16. století. 

Unikátní loď

"Zrovna jsme měli v závrtu pauzu pro dekompresi před vynořením, když jsem si všimla, že pět metrů pod současnou hladinou vody vystupuje z kamenné desky tmavá stopa," popisuje okamžik nálezu archeoložka Helena Barba Meineckeová, vedoucí oddělení podvodní archeologie Národního antropologického a historického ústavu. Její svědectví zachytil server Science Alert.

Naleziště Zacuelu v dnešní Guatemale
Co může za zánik Mayské civilizace? Vědci chtějí záhadu objasnit pomocí výkalů

Následný průzkum odhalil dřevěný vydlabaný objekt, v němž potápěči nakonec rozpoznali až neuvěřitelně dobře zachovanou kanoi, měřící na délku přibližně 1,6 metru. A proč neuvěřitelně? Protože její stáří bylo později odhadnuto na více než tisíc let - podle archeologů totiž byla vyrobena někdy mezi lety 830 a 950 našeho letopočtu, tedy v klasickém mayském období, s nímž je město Chichén Itzá nejčastěji spojováno.

Přesněji určit její stáří chtějí vědci pomocí dendrochronologické analýzy, která by měla být provedena v blízké budoucnosti a kromě stanovení věku by mohla něco napovědět také o tom, z jakého dřeva byla kánoe postavena.

Zbytky obdobných plavidel se už v minulosti našly, stejně jako pádla a vesla. Takové nálezy jsou známé třeba z Guatemaly nebo Belize. Nový objev se však jeví jako unikátní tím, že jde o celou loď, zachovanou v prakticky neporušeném stavu. "Je to první kanoe tohoto typu z mayského období, která se dochovala kompletní," vysvětlují vědci.

Jeskyně nejspíše sloužila k obřadům

Loď mohla podle odborníků na mayskou civilizaci sloužit k provádění obětních rituálů, ale možná také k převážení vody získávané ze závrtů. 

Ruiny nejrozlehlejšího mayského starověkého města Tikal na území dnešní Guatemaly
Záhada zániku mayského města Tikal objasněna. Místo se stalo tichým zabijákem

Loď není první archeologický poklad, který naleziště San Andrés vědcům v posledních letech vydalo. Při nedávných průzkumech se tu našly i další cenné historické artefakty, jako třeba malby na stěnách jeskyně, keramické úlomky, rituální nůž nebo kosterní ostatky.

"Je evidentní, že jde o oblast, kde se konaly obřady, o čemž svědčí nejen keramika, ale třeba také zbytky dřevěného uhlí, které naznačují, že tato keramika byla vystavena ohni," uvedli vědci na stránkách ústavu.