DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 771 137 070
- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367
- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ZDRAVOTNICTVÍ

Seznam laboratoří, které testují na nový koronavirus, najdete ZDE.

Dovolat se do ordinací lékařů je problém, zkuste e-mail
Na režim pouze akutních případů a telefonických konzultací s pacienty přešli středočeští praktičtí lékaři i zubaři po omezeních vyhlášených vládou ČR v noci na pondělí. V praxi to však většinou znamená, že první den nového týdne jsou jejich telefony permanentně obsazené. V některých případech systém dokonce hlásil, že telefonní číslo neexistuje a až při opakovaných pokusech se ozvala informace, že číslo je obsazené. V případě, že se nedovoláte svému lékaři, je dobré vyhledat jeho webové stránky a zkusit komunikovat e-mailem. Mnozí lékaři také již na svých webech informují o změnách ordinační doby a podobně.

BENEŠOV

Uzavření budovy městského úřadu Benešov do odvolání 

V návaznosti na vyhlášení nouzového stavu usnesením Vlády České republiky ze dne 15. března a s ohledem na prevenci dalšího šíření onemocnění COVID-19 bylo rozhodnuto o zrušení úředních hodin Městského úřadu Benešov od pondělí 16. března do odvolání. Objednávky v systému budou zrušeny a klienti budou telefonicky kontaktováni. Bližší informace najdete ZDE.

Opatření zaváděná v důsledku pandemie Covid-19 v benešovské nemocnici 


Od pondělí 16. března sou až do odvolání odloženy všechny plánované operace v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.
Omezena je také činnost všech odborných ambulancí, a to pouze na urgentní případy (život ohrožující stavy a úrazy). Pacienti, kterým pravidelně lékaři nemocničních ambulancí předepisují léky, obdrží E-recept formou SMS zprávy na dobu dvou měsíců. Cílem všech těchto opatření je zamezení shromažďování většího počtu osob na jednom místě (čekárny, chodby, rentgen …). Odložení operativy nám umožní připravit dostatečné množství volných lůžek a personálu pro případnou potřebu ošetřovat větší počet pacientů s onemocněním COVID-19.

Pomoc seniorům


Vzhledem k situaci v ČR nabízí město Benešov možnost využití zprostředkování nákupů potravin, hygienických prostředků, vyzvednutí léků prostřednictvím dobrovolníků, kteří ode dneška fungují pod Pečovatelskou službou okresu Benešov.

Pro občany 65 let a víc - volejte na telefonní číslo 734 574 658

Kdo chce pomoci osobně a nebo šitím roušek, které by byly poskytovány potřebným (zejména seniorům a pracovníkům v terénu) a nebo třeba jen má doma metráž 100% bavlny a chtěli by ji poskytnout na ušití roušek, ať zavolá na tel. 608 735 866.

Lékaři

Vzhledem k současné situaci ohledně Pandemie COVID-19 je omezen v Benešově provoz některých zdravotnických zařízení. Aby mohlo lékařům i občanům zjednodušit vzájemný kontakt s co největší ochranou pro obě strany, připravilo Město Benešov pro občany seznam zdravotnických zařízení, ve kterém jsou uvedeny kontakty a specifická omezení v jednotlivých ordinacích. V poznámkách jsou uvedena omezení, která byla zjištěna od jednotlivých lékařů telefonicky nebo dohledána v aktualitách na jejich internetových stránkách. Bližší informace ZDE.

Sportování 

Atletický stadion Benešov je již od 8. dubna otevřen, platí však omezení, že na něm mohou sportovat v jedné chvíli jenom 2 lidi. 

SÁZAVA

Městký úřad Sázava

V souvislosti s krizovými opatřeními vlády ČR je od 16.března MěÚ Sázava pro veřejnost uzavřen. Nutné záležitosti lze řešit telefonicky, telefonní číslo do podatelny je 327 551 059 nebo elektronicky e‐mail: urad@mestosazava.cz, platby je nutno převádět bezhotovostně. Další informace naleznete ZDE.

Zdravotnictví Sázava

Lékárna Sázava vzhledem k mimořádné situaci zkracuje svou otevírací dobu a ruší do odvolání sobotní provoz. Bližší informace ZDE.

Mudr. Gübelová omezuje ordinační hodiny a péči o pacienty. Bližší informace ZDE.

Mudr. Kudlová zavádí do odvolání nasledovná nouzová opatření: Nevystavuje recepty, neprovádí prevence, výpisy z dokumentace, pracovně-lékařské prohlídky, posudky pro pojišťovny a jiné administrativní činnosti až do odvolání. Také omezuje ordinační hodiny. Bližší informace naleznete ZDE.

Informace a infolinky pro seniory
 
 
Nestátní zařízení Všeobecný lékař s.r.o. v Sázavě hlavně starší pacienty a seniory natočil video, pomocí kterého informuje, jak se lépe vypořádat se současnou situací. Také jsou zřízeny díky zapojení dobrovolníků linky, na které mohou senioři v případě potřeby zavolat. Video, telefonní čísla a bližší informace najdete ZDE.

Omezení nočních spojů integrované dopravy v Sázavě


V nočních hodinách po 22:30 nejezdí od 20. března autobusy integrované dopravy, rozhodl tak Krizový štáb Středočeského kraje.
V platnosti zůstává rozhodnutí o prázdninovém tarifu na autobusových meziměstských linkách a zrušení školních autobusů. 

VOTICE

Městský úřad Votice

Městský úřad Votice vzhledem k mimořádné situaci upravuje od 16. března do odvolání úřední hodiny takto:
 

Pondělí 8:00 - 11:00
Středa 14:00 - 17:00

Další informace naleznete ZDE.

Po dobu trvání nouzového stavu nebude k dispozici pro občany služba VZP Votice, ani služby finančního úřadu.

Pomoc seniorům

Město Votice zareagoalo na mimořádné okolnosti vytvořením Linky pomoci seniroům. Na čísle 317 830 112 si mohou občané Votic a okolí, kterým to zdravotní stav nedovoluje jinak, objednat jídlo, které jim bude přivezeno přímo domů. Objednávky kompetentní vyřizují od osmé do čtrnácté hodiny.

 VLAŠIM

Městský úřad

V rámci nouzového stavu a preventivních opatření v boji s šířením koronaviru (COVID-19) žádá MěÚ občany, zvláště seniory, aby před návštěvou Městského úřadu Vlašim zvážili nutnost této osobní návštěvy. V případě, že osobní návštěva není nutná, mohou se na úřad obrátit jinými způsoby:

• Telefonicky na linkách: 313 039 313, 313 039 323
• Telefonicky nebo emailem přímo na zaměstnance pracující v jednotlivých agendách zveřejněných na webu města:  odkaz
• Emailem na adresu: podatelna@mesto-vlasim.cz
• Datovou schránkou: zbjbfmb
• Poštou na adresu Městský úřad Vlašim, Jana Masaryka 302, 258 01 Vlašim

Městský úřad Vlašim přistoupil k zúžení úředních hodin zrušením úředního dne v úterý, a to s platností od 16. března. Úřední dny pondělky a středy jsou zachovány v plném rozsahu. 

Úřední hodiny pro veřejnost:

Pondělí  8:00 - 11:30 
Středa 8:00 - 11:30

Otevírací hodiny podatelny a pokladny v budově Jana Masaryka 302, Vlašim (u Alberta):

Pondělí 8:00 - 17:00
Úterý 8:00 - 11:00
Středa 8:00 - 17:00
Čtvrtek 8:00 - 11:00
Pátek  8:00 - 11:00

V neúřední dny v úterý, čtvrtek a pátek budou budovy úřadu Dvůr 413, Vlašim a Na Tenise 1566, Vlašim pro veřejnost uzamčené. Výjimka bude pouze podatelna a pokladna v budově na adrese Jana Masaryka 302, Vlašim (budova u Alberta).

Další informace ZDE.

Zubaři Vlašim

Provoz všech zubních ordinací je vzhledem k nedostatku účinných ochranných prostředků v současné době omezen. Zubní lékaři ošetřují pouze akutní případy po předchozí telefonické domluvě každý den ráno. Čekárny jsou uzavřeny.
MUDr. Dušková - 317 844 677
MUDr. Herwigová - 317 892 894
MUDr. Košťák - 317 892 874 (po, út, st)
MUDr. Maceška - 317 844 678
MUDr. Pěkný Jan - 317 846 380
MUDr. Pěkný Karel - 317 844 813
MUDr. Zemanová - 317 844 673
MUDr. Konečný - ordinace od 17.3.2020 uzavřena, provoz bude obnoven po získání respirátoru.

Pomoc seniorům

Charita Vlašim nabízí zajištění:
- donášky jídla
- nákupy
- a další péči lidem,
kteří vinou nouzové situace zůstanou bez pomoci blízké osoby.
Vedoucí terénních sociálních služeb Radka Kůželová, tel.: 739 580 363 
sociální pracovník Terezie Veletová, tel.: 734 165 062

NEVEKLOV

Kromě dobrovolníků, kteří by pomáhali s donáškou jídla seniorům a podobně, hledá město Neveklov také šikovné švadleny, které by ušili ochranné roušky, aby je mohli dostat členové SDH, městské policie, pomáhající dobrovolníci a další, kteří musí být v kontaktu s veřejností. Podrobnější informace ZDE.

ZRUŠENÉ AKCE

Kulturní:
-
Městská knihovna Benešov je zavřena a s tím je spojeno zrušení všech akcí do odvolnání včetně prodeje knih, Swap, Noc s Andersenem, Semínkovna, plánované besedy pro školy a školky a čténářský klub. Akce jsou zrušeny bez náhradního termínu.
- Dům dětí a mládeže Beenšov ruší do odvolání všechny akce pro děti bez náhradního termínu. 
- Kino Benešov ruší promítání filmů 3Bobule a Princezna zakletá v čase. Náhradní termíny budou ještě upřesněny. 
- Městské divadlo na Poště, Šípková Růženka se z 12. března posouvá na říjen.
- Z důvodu zákazu pořádání hromadných akcí byl nucen Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech obě březnové události přesunout
Náhradní datum pro Velký bazar dobrých knih v Praze je již znám, akce se uskuteční 23. května 2020. V případě benefičního představení The Loser(s) v hospicu zatím termín není upřesněn, a to do období na přelomu měsíce května a června.
Reminiscenční odpoledne v Klubu seniorů Benešov 13. března od 14. hodiny, kapacita omezena na 20 lidí. (ruší se bez náhrady)
Muzeum umění a designu Benešov je od zítra na 30 dnů zavřeno. 

Společenské: 
- Ladiesnightshow, která se měla konat v Městském divadle Na Poště Benešov je přesunuta na 12. června 2020. 
- Hasičký ples Pyšely 13. března 20:00 (Vstupenky vrátí pokladník místních dobrovolních hasičů, kteří akci pořádají)

Sportovní:
- Všechny sportovní akce

POŠTA

Česká pošta uzavřela přepážky, které nejsou chráněny sklem. Zároveň byly zavřeny také specializované přepážky, kde si zákazníci mohou sjednat záležitosti v oblasti finančních služeb. Česká pošta zároveň žádá, aby lidé zvážili nutnost své návštěvy jejích poboček. S ohledem na aktuální situaci byla prodloužena úložní doba dopisů na 30 dnů a balíků na 15 dnů.

ČEZ DISTRIBUCE RUŠÍ PLÁNOVANÉ ODSTÁVKY ELEKTŘINY


Z preventivních i karanténních důvodů jsou tisíce občanů České republiky doma a pracují z domova, na tzv. home office. K dobře odvedené práci potřebují nejen wifi, ale především elektřinu. ČEZ Distribuce proto ruší plánované odstávky elektřiny související s pravidelnou údržbou zařízení distribuční soustavy.

DOPRAVA

Město Benešov zavádí na základě mimořádných okolností od 16. března do odvolání parkování zdarma po celém městě, tudíž i v centru Pod Brankou. 

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.

Koronavirus v Česku