DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na krajskou hygienu: 771 137 070
- Číslo na celostátní nonstop infolinku 724 810 106 nebo 725 191 367
- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

close Co je koronavirus? info Zdroj: Deník zoom_in Mezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

ZDRAVOTNICTVÍ

Seznam laboratoří na Benešovsku, které testují na koronavirus, najdete ZDE.

Omezení provozu Českých drah v ČR

Naleznete ZDE.

BENEŠOV

Městský úřad Benešov

Městský úřad Benešov opět otevřel pro veřejnost a úřední hodiny se stanovují v rozsahu pondělí a středa od 8.00 do 17.00 hod. do odvolání. Bližší informace naleznete ZDE.

Mimořádná okamžitá pomoc MOP COVID-19

Lidé, kteří se prokazatelně ocitnou vlivem koronaviru ve finanční nouzi, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci (MOP COVID-19). Týká se to i rodičů dětí do 10 let, jež s nimi zůstanou doma na tzv. ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru. Pro účely dávky se posuzuje mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti. Žádost o dávku musí být odůvodněná. Úřad práce ČR může dávku poskytnout klientovi, jehož sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci.
Podrobné informace naleznete na webových stránkách města Benešov ZDE.

Opatření zaváděná v důsledku pandemie Covid-19 v benešovské nemocnici 


Omezení provozu některých oddělení od 29. září – Vzhledem k neustále narůstajícímu počtu hospitalizovaných pacientů s projevy infekčního onemocnění COVID-19, a k faktu, že jsou hospitalizováni další a další pacienti, u kterých se čeká na výsledky vyšetření, musela Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově v zájmu bezpečného zvládnutí situace omezit provoz některých oddělení (ORL, chirurgie, gynekologie) a některých plánovaných výkonů. Omezení provozu se nadále bude pružně přizpůsobovat vývoji situace, která je velmi dynamická. Kapacity lůžek, ventilátorů, přístrojů a v současné době i personálu jsou dostatečné. Další informace naleznete ZDE.

Pomoc seniorům


Vzhledem k situaci v ČR nabízí město Benešov možnost využití zprostředkování nákupů potravin, hygienických prostředků, vyzvednutí léků prostřednictvím dobrovolníků, kteří ode dneška fungují pod Pečovatelskou službou okresu Benešov.

Pro občany 65 let a víc - opět je v provozu linka 734 574 658

Lékaři

Vzhledem k současné situaci ohledně Pandemie COVID-19 je omezen v Benešově provoz některých zdravotnických zařízení. Aby mohlo lékařům i občanům zjednodušit vzájemný kontakt s co největší ochranou pro obě strany, připravilo Město Benešov pro občany seznam zdravotnických zařízení, ve kterém jsou uvedeny kontakty a specifická omezení v jednotlivých ordinacích. V poznámkách jsou uvedena omezení, která byla zjištěna od jednotlivých lékařů telefonicky nebo dohledána v aktualitách na jejich internetových stránkách. Bližší informace ZDE.

Knihovna

Městská knihovna Benešov otevřela provoz výdejním okénkem. Bližší informace ZDE.

Městký úřad Sázava

Úřad funguje ve dnech:

Pondělí: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Úterý:  8:00 - 11:30 (pouze podatelna), 12:00 - 15:00 (pouze podatelna)
Středa: 8:00 - 11:30, 12:30 - 17:00
Čtvrtek: 8:00 - 11:30 (pouze podatelna), 12:00 - 15:00 (pouze podatelna)
Pátek:   8:00 - 11:30 (pouze podatelna), 12:30 - 14:30 (pouze podatelna)

Další informace naleznete ZDE.

Zdravotnictví Sázava

Informace a infolinky pro seniory
 
Nestátní zařízení Všeobecný lékař s.r.o. v Sázavě hlavně starší pacienty a seniory natočil video, pomocí kterého informuje, jak se lépe vypořádat se současnou situací. Také jsou zřízeny díky zapojení dobrovolníků linky, na které mohou senioři v případě potřeby zavolat. Video, telefonní čísla a bližší informace najdete ZDE.

VOTICE

Městský úřad Votice

Městský úřad Votice obnovuje úřední hodiny od 12. října úřední hodiny takto:

 

Pondělí

8:00 - 11:00, 14:00 - 16:00

Středa 12:00 - 17:00


Další informace naleznete ZDE.

Po dobu trvání nouzového stavu nebude k dispozici pro občany služba VZP Votice, ani služby finančního úřadu.

Pomoc seniorům

Město Votice zareagoalo na mimořádné okolnosti vytvořením Linky pomoci seniroům. Na čísle 317 830 112 si mohou občané Votic a okolí, kterým to zdravotní stav nedovoluje jinak, objednat jídlo, které jim bude přivezeno přímo domů. Objednávky kompetentní vyřizují od osmé do čtrnácté hodiny.

 VLAŠIM

Městský úřad

Městský úřad Vlašim od 12.10. pracuje v režimu dvou úředních dnů - pondělí a středy - v úředních hodinách:

Pondělí:   8:00 - 13:00

Středa:   12:00 - 17:00

Bližší informace ZDE.

Zubaři Vlašim

Provoz všech zubních ordinací je vzhledem k nedostatku účinných ochranných prostředků v současné době omezen. Zubní lékaři ošetřují pouze akutní případy po předchozí telefonické domluvě každý den ráno. Čekárny jsou uzavřeny.


MUDr. Dušková - 317 844 677
MUDr. Herwigová - 317 892 894
MUDr. Košťák - 317 892 874 (po, út, st)
MUDr. Maceška - 317 844 678
MUDr. Pěkný Jan - 317 846 380
MUDr. Pěkný Karel - 317 844 813
MUDr. Zemanová - 317 844 673
MUDr. Konečný - ordinace od 17.3.2020 uzavřena, provoz bude obnoven po získání respirátoru.

Pomoc seniorům

Charita Vlašim nabízí zajištění:
- donášky jídla
- nákupy
- a další péči lidem,
kteří vinou nouzové situace zůstanou bez pomoci blízké osoby.
Vedoucí terénních sociálních služeb Radka Kůželová, tel.: 739 580 363 
sociální pracovník Terezie Veletová, tel.: 734 165 062

NEVEKLOV

Městský úřad Neveklov je od 23.10. uzavřen z důvodu karantény. Nezbytné záležitosti, prosím, odložte na pozdější dobu, případně pište na e-mailovou adresu - mesto@neveklov.cz, nebo volejte na telefon - tajemnice úřadu - 605 261 606, starosta města – 732 936 660.

ZRUŠENÉ AKCE

Všechny

POŠTA

Česká pošta informuje na svých stránkách, že omezení nechystá. 

ČEZ DISTRIBUCE RUŠÍ PLÁNOVANÉ ODSTÁVKY ELEKTŘINY


Z preventivních i karanténních důvodů jsou tisíce občanů České republiky doma a pracují z domova, na tzv. home office. K dobře odvedené práci potřebují nejen wifi, ale především elektřinu. ČEZ Distribuce proto ruší plánované odstávky elektřiny související s pravidelnou údržbou zařízení distribuční soustavy.

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

close Jak snížit riziko nákazy koronaviru. info Zdroj: Deník/WHO zoom_in

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in