Zeleň je prospěšná pro život a její úbytek v zastavěných oblastech bychom měli nějak kompenzovat. Ideálním způsobem, jak to udělat nejen ve městech, je takzvaná zelená fasáda. Živé vertikální plochy totiž mohou výrazně doplňovat běžnou zeleň, která zejména ve městech ustupuje výstavbě. Zelené fasády jsou efektní a zabírají velmi malou plochu.

Co to vlastně je zelená fasáda?

Jde o zelený porost. který obrůstá stávající fasádu a vzniklý meziprostor funguje jako tepelně izolační vzduchová vrstva. „Další výhodou je ochrana domu před deštěm, protože voda se přes rostliny nedostane až na omítku. V letním období zelená fasáda brání přehřívání domu,“ uvádí web ireceptář.cz.

Zdroj: Youtube

„Zelená fasáda sice chrání omítku před mechanickým poškozením, ale před ozeleňováním je třeba stávající fasádu staršího domu důkladně prohlédnout a případně opravit trhliny, protože popínavé rostliny stávající fasádu zatěžují. Zelená fasáda se uchycuje buď přímo na zdi, nebo na laťové konstrukci,“ vysvětluje se dále na ireceptáři.

Krásná a funkční fasáda

Vybudování zelené fasády je relativně snadným způsobem, jak dodat vašemu domu, chalupě, chatě i balkonu nový rozměr. Rostliny, jež se pnou po fasádě, jsou vizuálně zajímavé a jejich kombinace s tradičními fasádami, ať jde o cihly, kámen, omítku či dřevo oživí i starý a nevzhledný dům.

Hlavní výhody zelených fasád



- Tlumení hluku: zelené fasády mohou fungovat jako způsob tlumení hluku zvenčí a zvýšení pocitu klidu a ticha ve vašem domě.
- Tepelná izolace: silná vrstva rostlinného materiálu pokrývající vnější stěny chrání před přímým slunečním zářením.
- Snižování teploty: rostliny vypařují vodu a hrají tak důležitou roli při snižování letních teplot kolem budov.
- Čistší vzduch: zelená fasáda zlepšuje kvalitu vzduchu kolem vašeho domova a zachytává prach. To je výhodné zejména v městských oblastech.
- Rozmanitější příroda: zelená fasáda může také poskytnout potřebné prostředí pro ptáky, motýly i jiný hmyz.

„Větší plochy zeleně přispívají k omezení tepelných ostrovů v intenzivní zástavbě a k zadržování vody – tady se jedná hlavně o zelené střechy, ale také fasády mají svůj podíl. Zelené fasády mají však také podstatný přínos pro stavbu samotnou, snižují totiž tepelnou zátěž fasády a přehřívání interiéru, chrání povrch fasády před přímým UV zářením, deštěm a také větrem,“ říká Zdeněk Hirnšal z firmy, která zelené fasády navrhuje a realizuje.

Popínavé rostliny nepotřebují pomoc

Existují různé možnosti jak fasádu ozelenit. Nejjednodušší jsou popínavé rostliny, které nevyžadují při růstu pomoc. Mají přísavky nebo přilnavé kořeny, jimiž se samy přichytávají na povrch budovy. Zvolit můžete také rostliny na předsazené treláži z lanek, sítí nebo jiných materiálech. Pomyslným vrcholem jsou předsazené plné fasády vytvořené z předpěstovaných panelů nebo košů. Díky podpůrné konstrukci vzniká mezi rostlinami a stěnou mezera, jež má chladicí efekt.

Výběr druhů by měl podle podmínek stanoviště určit specialista. Některé se hodí pro severní, jiné zase pro jižní stěny, zvážit byste měli také vlhkost a intenzitu slunečního svitu. „V našich zeměpisných polohách se nejčastěji bavíme o rostlinách popínavých, jako jsou přísavníky, rdesno, podražec, vistárie. Z celoročně zelených máme k dispozici břečťan a některé zimolezy. Předpěstované panely ale umožňují větší sortiment. Můžeme v nich kombinovat luční trávy, trvalky i dřeviny,“ říká Hirnšal.

Každá zeleň potřebuje především světlo a vodu. A to platí také o fasádách. Jelikož na ně přímo dostatečně neprší, musíme zajistit dostatek vláhy uměle. Je také důležité doplňovat potřebné živiny a v neposlední řadě rostlinám prospívá řez.

Světový unikát Liko_noe najdete také ve Slavkově u Brna
Unikátní řešení? Živé fasády nejsou jen na okrasu, dokáží dokonce zachytit prach

„Přerostlé rostliny si stíní, nedrží na podkladu a mohou prosperovat jen v určitých partiích. Pokud chceme mít krásnou zahradu, potřebuje pravidelnou péči a stejné je to i se zelenými fasádami,“ upřesňuje důsledky zanedbání péče Hirnšal.

Cenu není možné stanovit bez jasného řešení a projektu. Popínavé rostliny můžete pořídit už od 200 korun a připravit si záhon. Ale treláž z lanek vyjde podle hustoty na 3 až 6 tisíc korun za metr čtvereční, nerezové sítě ještě o něco víc. „Nejdražší je pořízení předsazené fasády z předpěstovaných košů. Tam se bavíme už o ceně přes 6000 korun za metr čtvereční. Velmi samozřejmě záleží na rozměrech a konstrukci budovy,“ říká o dražších realizacích Hirnšal.