"Úplně vám tam chybí postava dělníka. Kdo vytváří hodnoty? Dělník. Ne vrátný," vytýká v románu Báječná léta pod psa nakladatelský redaktor začínajícímu spisovateli, jenž se v čase Husákova socialismu pokouší vydat svou první knihu.

Steve Irwin (na snímku vlevo), který mezinárodně proslul se svou vlastní show jako "lovec krokodýlů", zemřel v roce 2006 poté, co jej přímo při natáčení zasáhl svým ostnem do srdce rejnok
Smrt v pozadí reality show. Zábavné pořady mají i druhou stranu mince, tu temnou

Něco podobného nyní sděluje umělcům pracujícím ve filmovém průmyslu americká Akademie filmových věd a umění: Chcete Oscara za nejlepší film? Pak vám nesmí před kamerou ani za kamerou chybět lidé, splňující kritéria pro dostatečnou "rozmanitost" díla.

Zahrňte nedostatečně zastoupené

Akademie tak nově stanovila čtyři standardy, z nichž musí filmy splňovat alespoň dvě, aby se mohly o cenu vůbec ucházet.

Mezi zaváděné požadavky patří zahrnutí nedostatečně zastoupených skupin, mezi něž patří ženy, různé rasové a etnické skupiny, sexuální menšiny a osoby se zdravotním postižením, jak mezi herce, tak i do děje filmových příběhů. Podle akademie by tak měl alespoň jeden z hlavních aktérů nebo významných vedlejších rolí pocházet z nedostatečně zastoupené rasové nebo etnické skupiny. Stejně tak by měl zástupce těchto skupin působit na kreativní vedoucí pozici ve filmovém štábu, ve vedení jednotlivých produkčních složek, ve vzdělávání, v propagaci i v distribuci.

Nová pravidla by měla začít platit v roce 2025, tedy od 96. ročníku udílení cen Oscar, požadavky se tak budou vztahovat na filmy vyrobené od roku 2024. "Ta škvíra se musí rozšířit, aby odrážela naši různorodou globální populaci jak při tvorbě filmů, tak v publiku," uvedli prezident akademie David Rubin a generální ředitelka Dawn Hudsonová ve společném prohlášení, které citovala BBC.

"Akademie se zavázala, že bude hrát při realizaci této věci zásadní roli. Věříme, že tyto standardy budou katalyzátorem dlouhodobých zásadních změn v našem odvětví," dodali.

Jiřího Menzela po návratu z Ameriky vítá ředitel FS Barrandov Vlastimil Harnach.
Jiří Menzel v Americe: Držel jsem Hitchcocka za ruku

Hnutí za větší prosazování herců z minoritních etnických či rasových skupin zesílilo v roce 2016, kdy řada filmových hvězd bojkotovala slavnostní ceremoniál předávání cen kvůli tomu, že bylo podle nich nominováno málo černých nebo jinak menšinových umělců.

BBC v této souvislosti ocitovala rozhovor s herečkou černé pleti Halle Berryovou z tohoto týdne, která se vyjádřila, že ji mrzí, že od roku 2002, kdy ona sama získala Oscara za nejlepší ženský herecký výkon, se to už žádné další černé herečce nepodařilo. Prý, když jej tehdy obdržela, pomyslela si druhý den ráno: "Páni, já jsem otevřela dveře."

Filmový a divadelní režisér Jiří Menzel
Průkopník nové vlny. Menzelovy filmy měly skrytý humor, píší v zahraničí

"Ale když ho potom už nedostal nikdo další, tak si kladu otázku: Byla to opravdu důležitá chvíle, anebo to byla důležitá chvíle jen pro mě?" uvedla Berryová.

Alleyová: Ztratili jste rozum?

Herečka Kirstie Alleyová, držitelka dvou cen Emmy a jednoho Zlatého glóbu.Zdroj: ShutterstockProtest proti novým pravidlům naopak vyjádřila herečka Kirstie Alleyová, českým divákům známá například ze série komedií Kdopak to mluví? z přelomu 80. a 90. let nebo ze seriálu Sever a jih.

"Je to ostuda pro umělce všude na světě… Umíte si představit, že byste Picassovi určovali, co musí být v jeho pos… obrazech? Vy jste snad, lidi, ztratili rozum. Ovládněte umělce, ovládněte individuální myšlení… Oscar Orwell," napsala herečka v úterý na svůj Twitter. Její slova citovala agentura AFP

Herec Dwayne Johnson a jeho přítelkyně Lauren Hashianová
Nejlépe placený herec Hollywoodu prodělal koronavirus. Vyzval k nošení roušek

Devětašedesátiletá umělkyně označila postup akademie za diktátorský a antiumělecký. "Jsem v akademii 40 let. Vždy oslavovala svobodu neujařmeného umění. Ale nová pravidla kvalifikující filmy do soutěže o nejlepší snímek jsou diktátorská a jdou proti umění," uvedla Kirstie Alleyová.

Podle ní je třeba rozmanitost a inkluzi podporovat, ale nenásilně, učením dětí, aby je přijaly jako svou druhou přirozenost. Nařizování kvót se jí nelíbí: "Hollywoode, vychyluješ se tak krajně doleva, až narážíš na vlastní p.del," prohlásila kategoricky herečka.

Podporu úsilí akademie naopak vyjádřila ve svých tweetech řada filmových kritiků a bloggerů.