V případě velké katastrofy by lidé zapomněli na sváry a vzájemně by si pomáhali. Myslí si to přesvědčivá většina rodičů. Jejich potomci už tak optimističtí nejsou, skoro polovina dětí se obává, že válka či zemětřesení by obnažily spíše to zlé z lidské povahy.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in Infografika Také u dalších otázek projevila většina nezletilých střízlivý realismus. Polovina dotazovaných předpokládá, že zásoby potravin v ledničce by bez rodičů vydržely nejvýše týden. Pouze každé třicáté dítě věří, že i po roce by našlo v bílé skříni něco poživatelného. A třináct procent žáků a studentů by si prostě nechalo jídlo dovézt.

Možná i proto polovina rodičů předpokládá, že by se jejich ratolesti o sebe dokázaly pár dní postarat samy.

Co kdyby v důsledku velké havárie přišli všichni kromě mě o zdroj pitné vody? Třetina dětí by se o ni rozdělila s ostatními. Podobně velká skupina by si ji ale nechala jen pro své nejbližší. A část omladiny je dokonce připravena na takové krizi vydělat.

Kdyby pitná voda došla úplně všem, napily by se téměř dvě pětiny dětí z louže. Vodě v rybníku by naopak věřil pouze každý třicátý. Dvanáct procent malých respondentů by raději žádné přírodní vodní zdroje vůbec neriskovalo. 

Letní seriál Deníku

close info Zdroj: Deník zoom_in Co to je?

Jedná se o seriál Deníku, který se zabývá rozdílným světem dětí a rodičů. Vychází z dotazníku Deníku, v němž jsme získali přes čtyři tisíce odpovědí od našich čtenářů i školáků, a z dalších podnětů. Jako nit se seriálem povinou témata spojená s partnerským filmem Spící město režiséra Dana Svátka, který pojednává o světě, kde rodiče usnou a děti si musí poradit sami ve světě, kde žijí jen ony samy a dospělí bez dětí.

Kdy seriál vychází?
Každé úterý, středu, čtvrtek a sobotu v tištěném Deníku. A to až do konce prázdnin. Doprovázen je i sérií rozhovorů a témat v magazínech a celý jej najdete na denik.cz.

Na čem je seriál a celý Letní deník postaven?
Seriál Rodiče a děti má pět pilířů: 1. Tematický blok věnovaný vždy fenoménu ze života dětí, dospělých, jejich vzájemnému vztahu či rozdílnému pohledu na problém. 2. Seriál rozhovorů s herci a osobnostmi spojenými s filmem Spící město o fenoménech popsaných v tematickém bloku. 3. Střípky z natáčení Spícího města. Ale i z knihy Martina Vopěnky a míst, kde se film točil. 4. Píšu Ti. Projekt dopisů dětí rodičům a prarodičům. Píší je pro nás jak známé osobnosti, tak čtenáři (více na straně 10). 5. Společná zábava u více křížovek a testů, které vycházejí vždy jak na webu denik.cz, tak na straně 12. Součástí bude také čtenářská soutěž.