Už jako malý kluk měl jasno, že jeho život bude spojen s vodou. „Chtěl jsem být námořník a archeolog a nakonec jsem se stal vodohospodářem na Vltavě. Na rybníku u Karlových Varů jsem jako kluk jezdil lodí, stavěl hráze v rákosí, měl jsem tam svůj přístav, četl jsem knížky jen o plavbě, nic jiného mě nezajímalo.“

Vše vyústilo tak, že jeho život se točí neustále kolem vody a jeho společnost Pražské Benátky disponuje flotilou třiceti lodí a stovkou zaměstnanců. A když mu budete telefonovat, spolehněte se, že na druhé straně uslyšíte: „Zdeněk Bergman, převozník pražský“.

Vloni na vyhlídkové plavby starou Prahou do lodí, které většinou Zdeněk sám vyprojektoval, usedly tisíce návštěvníků. Čekala je pětačtyřicetiminutová plavba, při které spatřily krásy Prahy, které jsou z pevniny nepostřehnutelné.

close Společnost Pražské Benátky Zdeňka Bergmana vozí návštěvníky na lodích po Vltavě a také provozuje Muzeum Karlova mostu info Zdroj: se svolením Zdeňka Bergmana zoom_in Společnost Pražské Benátky Zdeňka Bergmana vozí návštěvníky na lodích po Vltavě a také provozuje Muzeum Karlova mostu

Lásku k vodě v malém Zdeňkovi vypěstovali děda a táta. „Prarodiče přišli po válce do Karlových Varů, kde jsem vyrůstal a miluju to tam. Děda byl učitel dějepisu a rybář, s ním a s tátou jsem chytal ryby, jezdil na plachetnici, o prázdninách jsem tam trávil veškerý čas.“

Posléze vystudoval na stavební průmyslovce v pražské Dušní ulici stavební obor vodní stavby a vodní hospodářství. „Chtěl jsem stavět vodní cesty, přehrady, plavební komory. Součástí byla i nauka o lodích. Děda architekt a táta strojař mi dali rodinný um. Všechny lodě, které jsou v provozu, jsem si postavil a všechna přístaviště vymyslel, vyprojektoval a postavil.“

Praha plná Benátek 

V roce 1993 začal Zdeněk Bergman se společníkem provozovat vyhlídkové plavby na dvou lodích ve vodním kanálu Čertovka a kolem Karlova mostu. Brzy se stal jediným vlastníkem První všeobecné člunovací společnosti, která byla v roce 2011 přejmenována na společnost Pražské Benátky. „Na Benátkách se v Praze říkalo spoustě oblastem. Velké Benátky se říkalo ostrovu Štvanice, Malé Benátky zase Střeleckému ostrovu. A Benátky se říkalo vždy i na Kampě. A ty italské mám moc rád,“ vysvětluje Zdeněk Bergman.

Lodě, které s cestujícími plují, mají různé názvy – Vodouch, Blatouch, Plecháč, Plavuně, Rákosníček, Šemík, Ledňáček a třeba Nepomuk, což je největší loď společnosti, vyrobená v Belgii, vloni oslavila 90 let. Vyhlídková plavba starou Prahou je doplněna odborným výkladem kapitánů o pamětihodnostech v okolí řeky. Ve sluchátkách ji lze slyšet v devatenácti světových jazycích, což je unikát.

„Kolem Vltavy prožívám krásné okamžiky. Mám moc rád, když někdo přijde na loď, kterou jsem postavil, a nevěří, že je nová. Vytvořili jsme kopii historických lodí se všemi detaily. Vltava má dar, že u Karlova mostu je člověk vytržen ze současnosti. Pozorovat lidi, jak jsou uchváceni krásami Prahy, jejími zákoutími, u toho si dopřejí občerstvení, to jsou nádherné chvíle. Je to pro mě dar.“

close Společnost Pražské Benátky Zdeňka Bergmana vozí návštěvníky na lodích po Vltavě a také provozuje Muzeum Karlova mostu info Zdroj: se svolením Zdeňka Bergmana zoom_in Společnost Pražské Benátky Zdeňka Bergmana vozí návštěvníky na lodích po Vltavě a také provozuje Muzeum Karlova mostu

V roce 2007 Zdeněk Bergman otevřel Muzeum Karlova mostu. „Máme tu spoustu originálů, mnohé exponáty jsou zapůjčené třeba z Národního muzea,“ říká o své další chloubě a vzápětí připomíná, že společnost obnovila v roce 2009 Svatojánské slavnosti Navalis k poctě svatého Jana Nepomuckého, patrona lidí od vody. Slavnosti se konají vždy 15. května. Aby toho nebylo málo, tak převozník s kamarády založil Vševltavský spolek lidí okolo vody.

Vodou, Vltavou, Prahou, loděmi a historií je Zdeněk Bergman pohlcen. Přiznává, že rád zevluje u Vltavy a na chatě na Slapech, kde jezdí na plachetnici i s motorovým člunem.