Zájem o přírodní medicínu začal u Pavla Štěpky ze středních Čech někdy v roce 1986, kdy mu učitel elektrotechniky na střední škole doporučil při jedné oddechové předvánoční hodině knížku MUDr. Josefa Jonáše s názvem Křížovka života.

„Jednalo se v době komunismu o poměrně neobvyklou publikaci, popisující koncepty orientální medicíny – energetické dráhy, aktivní body a zóny tvořící svébytný systém, který umožňuje organismu pružný styk s okolním světem plným energie,“ vzpomíná Pavel Štěpka a podotýká, že už v té době se zabýval různými východními filozofiemi a orientální medicína do toho zapadala.

V roce 1991 začal praktikovat zenový buddhismus a podílel na založení SEZA – Středoevropské zenové asociace. To přinášelo i mnoho zahraničních cest, při kterých mohl objevovat různé zajímavé přírodní prostředky. V roce 1996 začal spolupracovat s kanadským propagátorem pěstování amerického ženšenu – Panax quinquefolius.

„V té době jsme založili společně s několika kamarády první firmu na výrobu a distribuci doplňků stravy, právě s obsahem ženšenu. Jelikož nás bylo na řízení firmy moc a udělalo se bohužel několik chyb, tak se asi po čtyřech letech firma rozpadla,“ přiznává první nepovedené podnikání Pavel Štěpka.

close Dnes má tento vitální padesátník společnost, která se věnuje prodeji doplňků stravy, konkrétně především extraktům z hub jako Reishi, Čaga, Cordyceps i mnoho dalších. info Zdroj: se svolením Pavla Štěpky zoom_in Dnes má tento vitální padesátník společnost, která se věnuje prodeji doplňků stravy, konkrétně především extraktům z hub jako Reishi, Čaga, Cordyceps i mnoho dalších.

V letech 2003 a dále ho jeho duchovní hledání zaneslo až do indické Bombaje. Podařilo se mu tam navázat přátelství a kontakty s lidmi ze všech koutů planety. „Tyto kontakty se mi velmi hodily, když jsem v roce 2013 zakládal značku Superionherbs. Věděl jsem například, že jedna z nejkvalitnějších odrůd houby reishi – Duanwood Red Reishi – se pěstuje v horské oblasti Jiang Shan ve východní Číně,“ vypráví s nadšením v hlase.

Právě medicinální houby Reishi, Cordyceps, Chaga a Hericium byly prvními produkty, které začal prodávat pod značkou Superionherbs. Další produkty, které postupně přidával do nabídky, byly podle něj vždy něčím, co chtěl rád sám užívat.

„Produkty vytvářím v první řadě pro sebe. Vybírám nejlepší dostupné suroviny i obsah – množství jednotlivých ingrediencí je navržen tak, aby byl cítit účinek na organismus. Všechny naše suroviny pocházejí z čistých přírodních oblastí, a navíc vše testujeme v nezávislých laboratořích. U medicinálních hub používáme dvojité standardizované extrakty s minimálním obsahem čtyřicet procent polysacharidů, které mají optimální spektrum účinných látek,“ vysvětluje dále Štěpka.

Mezi jeho žádané produkty patří i kapsle Ashwagandha. „Jedná se o extrakt vyrobený moderní technologií za použití standardních postupů, jako je extrakce pomocí malého množství mléka. Tento extrakt je považován za jeden z nejúčinnějších na světě,“ říká Pavel Štěpka.

Produkty testuje vždy sám na sobě a důvěřuje jim. Kromě práce a celoživotního hledání a objevování správné rovnováhy mezi zdravím a duší má Pavel Štěpka také řadu koníčků. Věnuje se například brazilskému jiu-jitsu a není mu cizí ani kayaking, windsurfing, šachy nebo překládání duchovní literatury.