"V současné době policisté pocházejí velké množství kamerových záznamů. Kameru měla v obchodě každá prodejna a další záznamy pořídil zvenčí městský kamerový systém," uvedla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Současně ale potvrdila, že nejspíš nejprůkaznější kamerový záznam ze zařízení instalovaného přímo v prodejně, kde začalo hořet, k dispozici není: „Kamery i uložená data tam zničil velký žár."

Probrat se hodinami videozáznamů, na kterých laický, necvičený pozorovatel vidí jen běžný provoz obchodního centra bez náznaků nějaké podezřelé aktivity, policistům zabere bezpochyby ještě dlouhý čas. Ani tak ale není jisté, že jim právě to pomůže k rozkrytí pozadí události. Své vyšetřování vedou i hasiči. Mluvčí HZS Středočeského kraje Dagmar Zemanová na dotaz Deníku uvedla: „Případ je dál v šetření a my nyní čekáme na verdikt policie.“

Majitel by chtěl provoz supermarketu obnovit v březnu

O situaci se Deník zajímal u majitele nemovitosti. Přes předem domluvený telefonní rozhovor ale majitel na další volání už nereagoval. Proto má nyní Deník pouze zprostředkované zprávy z benešovské radnice.

"Pan starosta je nadále v kontaktu s majitelem Hvězdy, který komunikuje i s úřadem. Podle našich informací nemá zatím stavební úřad nějaký návrh na demoliční práce nebo přestavbu částí objektu," připomněla tajemnice Městského úřadu Benešov Magda Zacharieva. "Předpokládáme ale, že pokud bude chtít zprovoznit Billu, bude muset objekt stavebně rozdělit tak, aby mohla na jedné straně dál probíhat sanace a přitom na druhé straně fungoval obchod. Kvůli tomu bude nejspíš také nutné vytvořit nový vchod do obchodu," míní tajemnice.

Podle místostarosty Romana Tichovského se situace vyvíjí jinak, než se předpokládalo bezprostředně po uhašení ohně. „Vypadá to, že se bourat nebude, ale bude se opravovat. Majitel hodlá provoz supermarketu v přízemí obnovit zhruba v březnu,“ potvrdil s odkazem na informace od starosty Jaroslava Hlavničky.

Zatím se uklízí

Mezitím dál probíhají úklidové práce. Kolem objektu jsou rozestavěné velkokapacitní kontejnery, do nichž dělníci z oken vhazují materiál, který dříve sloužil jako vybavení prodejních míst. Při pohledu dveřmi v zadním traktu budovy, jimiž se vcházelo ke kavárně a asijské restauraci je patrné, že z prostoru zmizely všechny příčky oddělující jednotlivá prodejní místa. A také to, že i tam, kde přímo neřádil otevřený oheň, přebarvily bílou výmalbu na černo saze unášené extrémně horkým vzduchem. Ten měl mít teplotu až k 800 stupňům Celsia.

Podle místostarosty Jakuba Hostka je pro fungování dopravy ve městě také velmi důležité, že se podařilo poměrně brzy zprovoznit silnici před obchodním domem v obou směrech a také na přilehlé okružní křižovatce.

Požár v Obchodním domě Hvězda vypukl v pondělí 14. listopadu odpoledne. První z řady oznámení o ohni v prodejně oblečení v prvním patře objektu přijalo operační středisko hasičů HZS v Kladně v v 16 hodin a 13 minut. Už pět minut poté byly na místě první jednotky hasičů a velitel zásahu vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu. „Pomocí automobilového žebříku byla evakuována jedna osoba, které byla poskytnuta kyslíková terapie,“ uvedl mluvčí hasičů Ladislav Holomčík s tím, že jednotky prováděly průzkum v tu dobu už značně zakouřeného prostředí budovy. Kvůli špatné viditelnosti při tom využívaly termokamery.  Dva civilisté se nadýchali zplodin hoření, ale jejich stav po poskytnuté kyslíkové terapii nevyžadoval hospitalizaci. První odhady o výši škody hovořily o částce kolem 50 milionům korun, další upřesnění ale zatím nikdo nepodal.