K požáru takzvané Krejčířovy vily – šlo o sídlo, jež pro svou rodinu vybudoval podnikatel Radovan Krejčíř, dnes vězněný v Jihoafrické republice (který právě odtud utekl policistům při domovní prohlídce v létě roku 2005 a následně uprchl do zahraničí) – byli hasiči přivoláni deset minut před druhou hodinou po půlnoci. S plameny pak museli bojovat s mimořádným nasazením až do dopoledních hodin. V noci, kdy středočeským hasičům přijely na pomoc i jednotky z Prahy, byl dokonce kvůli potřebě dalších cisteren pro dovážení vody vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu; platil od čtvrté hodiny až do osmé ranní.

Okolnosti vzniku požáru a jeho přesnou příčinu zkoumají specialisté hasičů i kriminalisté. Podle slov mluvčí středočeských hasičů Vladimíry Kerekové se přímo nabízejí úvahy o možném úmyslném zapálení nebo nedbalostním jednání. Policejní pes vycvičený k vyhledávání stop po hořlavinách ale nenašel nic podezřelého. Dlouhodobě neobývaný komplex je nicméně odpojen od elektřiny i plynu, a tak zřejmě zůstává mimo hru možnost technické závady. 

V opuštěné vile sice nikdo neměl co pohledávat, uprostřed noci už vůbec ne; zkušenost dřívějška však napovídá, že proniknout dovnitř bylo možné. V minulosti se to podařilo jednotlivcům i skupinkám – ať už šlo o nenechavce, anebo lidi toužící po slávě, kteří pak svůj skutek prezentovali ve videonahrávkách na sociálních sítích. Při zásahu však hasiči nikoho nezastihli. Sami se dovnitř museli dostat násilím.

| Video: Youtube

V rámci šetření příčin požáru by měla být upřesněna i částka, kterou plameny spolykaly. Přímou škodu způsobenou zničením střechy vyčíslil prvotní odhad hasičů na pět milionů korun; vpodvečer Tereza Fliegerová z krajské centrály hasičů zvýšila tuto částku na 20 milionů. S tím, že stále jde jen o předběžný odhad. Uchráněné hodnoty hasiči orientačně vyčíslili na 40 milionů.

Určení škod i hodnot je u nemovitostí podobného typu, jež nemají srovnání s dalšími objekty své kategorie, poměrně obtížné. Jedinečnost komplexu ostatně potvrdily i opakované dražby v rámci exekuce, při nichž o vilu po Krejčířovi nikdo neprojevil zájem. V souvislosti s nimi odborníci upozorňovali, že areál (při jehož budování se rozhodně nehledělo na nějakou tu korunu ani na nějaký ten milion) odpovídá specifickému vkusu svého tvůrce a jiným uživatelům by příliš vyhovovat nemusel; navzdory maximálnímu důrazu kladenému na luxus. Navíc by k dosažené ceně bylo nutno přičíst ještě zřejmě značné náklady potřebné na úpravy a opravy chátrajícího objektu. Enormní by nejspíš byla také energetická náročnost spojená se zajištěním provozu.

Jaký dopad budou mít škody způsobené aktuálním požárem na budoucnost komplexu Krejčířovy vily, registrované na jeho manželku Kateřinu, je zatím obtížné odhadovat.