„Do objektu továrny v pondělí 29. července kolem půl desáté vnikl neznámý pachatel a založil tam úmyslně požár," tvrdí benešovská policejní mluvčí Diana Škvorová.

Hasiči jsou ale k události na Brodcích zdrženlivější.

„Vyloučili jsme technickou závadu a nadále ve vyšetřování zůstávají verze úmyslného či neúmyslného založení ohně," uvedl včera hlavní vyšetřovatel hasičů HZS Benešov Leoš Maršíček.

Oheň zničil celou střechu, žár provalil podlahu prvního podlaží a stál i za zřícením části obvodového zdiva. Požár podle odborníků porušil statiku objektu a ten je nyní vhodný pouze k demolici. Policisté škodu odhadují na dva a půl milionu korun.

Vlastník areálu Jawy bourá prakticky veškeré budovy, které tam vznikaly především v době vlastnictví továrny Františkem Janečkem, nebo ještě před ním.
Zda i požár je součástí záměru zbourat veškeré nemovitosti a tím ušetřit například na platbách daně z nemovitosti, zůstane nejspíš tajemstvím.

Napovědět může člověk, po němž nyní pátrá policie.

Co si o této spekulaci myslí výkonný ředitel Jawy František Hruška, není jasné. Ani včera volání na mobil nepřijímal a na vzkaz na záznamníku nereagoval. Podle vrátné je v Jawě celozávodní dovolená.

Podle neoficiálních informací dlouholetého odborového předáka Jawy Josefa Mičíka, k demolici nástrojárny vůbec nemělo dojít, protože vedení firmy hodlalo objekt zachovat.

To ale není zcela jisté. Benešovskému deníku se podařilo zjistit, že v objektu, a potvrdili to jak policisté, tak hasiči, pracovala firma, které z budovy odvážela veškeré zařízení. Například i ocelové schodiště.

Bez výsledku je zatím i pátrání po mužích, kteří měli podle svědků na střeše objektu nástrojárny rozdělávat oheň.

„Svědka vyslechla policie a mluvil jsem s ním i já, ale zdá se nám nelogické, aby na střeše někdo něco zapaloval," řekl hlavní vyšetřovatel HZS Benešov Leoš Maršíček s tím, že na střeše elektrické rozvodny, která je hned v sousedství nástrojárny, mohl svědek skutečně nějaké lidi vidět. „Hořelo hlavně na půdě nástrojárny. Právě proto se zdá nelogické, aby někdo vylezl na její střechu, kde by ho někdo mohl vidět a tam zakládal oheň," vysvětlil hlavní vyšetřovatel HZS Benešov.

V Jawě hořelo v pondělí v krátké době už potřetí. Poprvé to bylo ve středu 6. března, kdy vzplál olej, do něhož napadaly žhavé okuje z autogenem rozřezávaných strojů.

Druhý požár založil zloděj v noci na sobotu 8. června po té, co vykradl sklad. Pachatele se policistům nepodařilo vypátrat a případ odložili.