Na místo dorazili profesionálové z Benešova a Vlašimi, pomáhaly jim i dobrovolnické sbory z Votic, Budenína, Ratměřic, Neustupova, Miličína a Jankova.

Požár se na poli rozhořel na několika ohniscích poté, co žhavé výfukové plyny zapálily prach z mláceného obilí. Požár se pak rozšířil nejen na strniště, ale také na neposekaný ječmen a dokonce i na kombajn.

„Zásahem hasičů se podařilo speciální stroj uhasit a tím i uchránit majetek v hodnotě půl milionu korun. I tak plameny způsobily škodu čtyři sta tisíc,“ uvedl mluvčí HZS.

Extrémní sucho a navíc i poměrně silný vítr pomohly k rozšíření požáru na dva a půl hektaru obilí a další dva hektary strniště. Hasiči navíc přečerpali 300 litrů nafty z nádrže kombajnu, kterou poškodily plameny. Zemědělci také oborávali pole, aby nedošlo k šíření ohně. K Jiřicím ale vyrazili hasiči znovu v sobotu 6. července odpoledne, kdy tam opět hořelo strniště.

Zásah hasičů si vyžádal v sobotu 6. července také požár pole u Odlochovic. I tam přijeli pomáhat hasiči z HZS Benešova a Vlašimi a také dobráci z Jankova, Ratměřic, Načeradce, Louňovic pod Blaníkem, Olbramovic, Budenína a Neustupova.

„Oznamovatel popisoval, že se jedná o požár ječmene na hektarové ploše, ale že fouká silný vítr ten žene plameny dál,“ uvedl Jaroslav Gabriel.

Postupující požár hasiči zastavili i stříkáním vody z asanační lišty umístěné vpředu pod nárazníkem cisterny a pomohlo i oborání pole.

„Příčinou požáru byl kámen, do kterého narazila žací lišta kombajnu,“ doplnil mluvčí hasičů s tím, že ječmene nakonec shořely dva hektary. To způsobilo zemědělci škodu 70 tisíc korun a dalších 200 tisíc korun hasiči rychlým zákrokem dokázali ohně uchránit.