Zatímco první požár 6. března vznikl neúmyslně při odpadnutí žhavých okují z rozřezávaného strojního zařízení do olejové vany, druhé plameny zažehl někdo úmyslně. Na více místech.

Požár v pondělí 29. července vznikl v místě jediném, ale proti předchozímu incidentu jeho začátek viděli dokonce i svědkové.

„Viděl jsem, jak na střeše haly dva muži rozdělávají oheň," popsal jeden ze svědků, který celou událost pozoroval z brodeckého jezu na Sázavě, místa jen několika desítek metrů vzdáleného.

Oheň se pak rozšířil objektem velice rychle. Jeho střechu tvořily kromě sbitých dřevěných nosníků letité vrstvy asfaltové lepenky.

„Théráku tam bylo tak pět centimetrů," ukazoval další muž, který s davem několika desítek zvědavců pozoroval požár ze silnice z Týnce na Prahu.

Hasiči podle velitele zásahu Stanislava Vlacha pracují při vyšetřování i z verzí úmyslu.

„Do objektu se zatím kvůli žáru nemůžeme dostat," uvedl Vlach a potvrdil, že se svědectvím budou hasiči bezpochyby zabývat.

„Tenhle objekt se likvidovat neměl," tvrdil kolemstojícím pozorovatelům ze silnice Josef Mičík, mnohaletý šéf odborů týnecké Jawy. „Bourat se má jen stará továrna," uvedl.

Jenže podle mluvčí benešovských policistů Diany Škvorové, k požáru došlo právě při likvidačních pracích na staré hale. Jak, to vzhledem ke krátké době od vypuknutí ohně nesdělila.

Ačkoliv v případě předešlého požáru, k němuž došlo v noci na sobotu 9. března hovořili hasiči o milionové škodě, situace nakonec skončila jinak, než by se dalo očekávat.

„Majitel haly uvedl nulovou škodu, proto se tímto požárem kriminalisté nezabývali," řekla včera mluvčí policistů Diana Škvorová.

Benešovský deník se kvůli už třetímu požáru pokusil kontaktovat také Františka Hrušku, výkonného ředitele společnosti Jawa Moto. Vzkaz namluvený na jeho mobil však zůstal bez odezvy.

Halu, nyní už jen její ruinu, postavenou ve stylu Malakov, tedy kombinací kamenného zdiva a pálených cihel, znají celé generace Týnečáků. Jedni v ní pracovali jako nástrojaři či elektrikáři, další si ji pamatují z koupání na brodeckém jezu. To při odpoledních směnách tamní pracovníci vyklonění z oken pozorovali závistivě plavce v chladivých vodách Sázavy.