Plameny, které zasáhly střechu rozlehlého domu, představovaly poměrně rozsáhlý oheň. K jeho likvidaci tři čtvrtě hodiny před polednem vyjelo v rámci druhého stupně požárního poplachu celkem 12 hasičských jednotek; čtyři profesionální a osm dobrovolných. „Včetně hasičů z Prahy, protože místo požáru je téměř na hranici kraje,“ řekla Deníku mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Tereza Fliegerová.

„Volající uvedl, že dům je požárem zcela zasažený, proto operační důstojník k události vyslal profesionální jednotku ze stanice Říčany a místní dobrovolnou jednotku obce Nupaky. Zároveň byla o součinnost požádána také pražská profesionální jednotka ze stanice Chodov,“ upřesnila. Hned po příjezdu na místo si velitel zásahu vyžádal posily.

Hasiči zasahující v dýchací technice s požárem bojovali pomocí pěti vodních proudů, a to i s využitím výškové techniky. „Z nastavovacích žebříků udělali do střešní krytiny několik otvorů, aby bylo hašení efektivnější,“ konstatovala Fliegerová.

Kolem poledního se plameny podařilo dostat pod kontrolu; dál se oheň nešířil. „Velitel zásahu proto rozhodl o redukci sil a prostředků, odeslání některých jednotek na základny a o snížení poplachového stupně na základní. V další fázi zásahu se hasiči zaměřili na postupné rozebírání střešní konstrukce, vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování,“ přiblížila mluvčí vývoj na místě.

S tím, že místní dobrovolná jednotka dostala pokyn dohlížet na požářiště až do sobotního rána.
K požáru byli přivoláni i zdravotničtí záchranáři, avšak žádného pacienta sanitka neodvážela. K ošetření drobnější tržné rány na ruce stačil zásah na místě.

Nasazení hasičů při likvidaci požáru:
- Profesionální jednotky: Benešov, Jílové u Prahy, Říčany, Praha-Chodov
- Dobrovolné jednotky: Dolní Jirčany, Nupaky, Říčany, Senohraby, Všestary, Praha-Kolovraty
- Záloha za stanice Říčany a Jílové u Prahy: dobrovolné jednotky Mnichovice, Hradištko a Jílové u Prahy
Zdroj: HZS Středočeského kraje