„Namrzlé vozovky na úzkých silnicích v kopcovitém terénu a navíc odlehlé místo prodloužily dojezdový čas,“ potvrdil komplikovaný zásah mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík s tím, že na místo spěchaly jednotky HZS Benešov a Sedlčany a také SDH Křečovice, Netvořice, Neveklov, Nový Knín a Osečany.

Kvůli rozsahu požáru a jeho místu operační důstojník hasičů vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu. Oheň totiž zachvátil objekt s plochou 10 krát 20 metrů. Ani nasazení velkého počtu hasičů a jejich techniky střechu zachvácenou plameny, nezachránilo.

Při požáru rodinného domu v Kelcích nedaleko Neveklova pomáhalo v noci na včerejšek deset cisternových vozů.

„Kromě hašení samotného požáru se hasiči soustředili také na ochranu dvou sousedních domů. Pohyb hasičů na místě zhoršovala námraza a také namrzající voda,“ připomněl Ladislav Holomčík.

V půl druhé už byla likvidace požáru v takové fázi, že hasiči odvolali druhý stupeň požárního poplachu a změnili ho na první, mírnější.

Zásah pomohl odvrátit i exploze dvou propanbutanových lahví. Ty požárníci při hašení ochlazovali proudy vody. 

Před třetí hodinou už plameny zcela zhasly, ale úplnou likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu až krátce po čtvrté hodině ranní. 

„V pondělí 18. prosince dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatel požáru, který bude zjišťovat příčiny vzniku ohně. Předběžná škoda na objektu je dva miliony korun, další majetek v hodnotě zhruba milion korun se podařilo zásahem zachránit,“ dodal mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.