„My jsme o ohni vůbec nevěděli, spali jsme. Že nám hoří stodola, nám řekl soused, který se díval na televizi a slyšel nezvyklé zvuky,“ shodli se tehdy obyvatelé domku, který byl stejně jako okolní hospodářská stavení ohněm bezprostředně ohrožený.

„První dorazili benešovští profesionální hasiči a vzápětí místní dobrovolní hasiči, kteří doplňovali na návsi z požární nádrže vodu do cisteren. Těch se k ohni sjelo hned několik z okolních sborů, například z Bukovan a Bedrče. „Hasiči tady byli opravdu brzy a musím jim všem za pomoc poděkovat,“ konstatovala žena, když druhý den shazovala se dvěma pomocníky ohořelé a vodou prolité zbytky senáže z patra na dvůr.

Hovořilo se předběžné škodě ve výši 250 tisíc korun. Na patře stodoly bylo nafoukaných zhruba 25 třistakilových balíků senáže. „Nyní nemají koně co do tlamy. Spotřebujeme pro ně a pro králíky jeden balík za dva týdny a zima za dveřmi,“ tenkrát si povzdechla žena a šla uzavřít kohoutek hadice, kterou kouřem nasáklá trojice skrápěla doutnající zbytky senáže. Čpící spálené seno, jehož odér se linul celým okolím, se muselo zaorat. Dále majitele objektu čekalo shození ohořelého krovu, osazení nového a pokrytí střešními taškami.

Jedna z vyšetřovacích verzí měla podezření na žhářství. „Pes objevil na místě požáru látky, které urychlují hoření. Proto se zabýváme také úmyslným založením ohně," tehdy sdělil vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru v Benešově Leoš Maršíček. Toto podezření potvrdila i policejní mluvčí Zuzana Stránská.