Dva rodinné domy a hospodářská budova hořely v posledních dnech na Benešovsku. Hasičům se podařilo uchránit   před zkázou majetek za přibližně osm milionů korun.

V pondělí  před 16. hodinou začalo hořet podkroví rodinného domu v Mokré Lhotě.

Plameny a kouř se objevily na střeše nad garáží. U začínajícího požáru, který se podařilo lokalizovat dřív, než se rozšířil na celou půdu, zasahovaly tři jednotky hasičů.

Prvotní hasební zásah, při němž bylo nutné rozebrat část krytiny, provedli dobrovolní hasiči z Bystřice, za nimiž dorazila technika profesionálních hasičů z Benešova a cisterna SDH Olbramovice. Kvůli silnému zakouření museli používat i dýchací techniku.

Po uhašení plamenů hasiči zjišťovali případná další skrytá ohniska  s pomocí termokamery. Při požáru nedošlo ke zranění obyvatel domku.

„Pravděpodobnou příčinou požáru v Mokré Lhotě je technická závada na elektroinstalaci," konstatoval hasičský vyšetřovatel Miloslav Ctibůrek. Škoda je asi 100 tisíc korun, uchráněná hodnota   představuje 700 tisíc korun.

Požár rodinného domu v Ouběnicích byl zpozorovaný v sobotu po 22. hodině. Plameny stravovaly střechu. „Na místo jsme vyslali profesionální hasiče z požární stanice Hasičského záchranného sboru Benešov a dobrovolné z Bystřice i z Olbramovic," informovala Lenka Kostková z Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

V Ouběnicích museli hasiči část střechy rozebrat, oheň dostali pod kontrolu ve 23.20 hodin a zlikvidovat se jim ho podařilo ve 23.45 hodin.

„Nikdo nebyl zraněný. Způsobená škoda je odhadnutá na 400 tisíc korun a uchránit se podařilo hodnoty za 3 miliony korun. Příčinou vzniku ohně byla technická závada na klimatizaci," upřesnila mluvčí středočeského HZS.

Hodinu po dohašení ohně v Ouběnicích, v neděli v 0.45 hodin, byl  vyhlášený požární poplach pro profesionální i dobrovolné jednotky z okolí Kalné, kde hořela stodola se senem.  „Na místo jsme vyslali profesionální jednotky ze stanice HZS Zruč nad Sázavou i Vlašim a dobrovolné hasiče ze Zdislavic, Zruče a Trhového Štěpánova," uvedla Lenka Kostková.  Uvnitř stodoly s hořící střechou, kterou pohltily plameny, byl uskladněný kombajn a traktor.

„Ve 3.55 hodin dostali hasiči požár pod kontrolu. V neděli dopoledne pokračovalo dohašování a vyšetřovatel hledal příčinu vzniku ohně," popsala další požár mluvčí středočeských hasičů.

Škoda na budově a zemědělských strojích byla zatím předběžně odhadnutá  na 1 milion, uchránit se podařilo hodnoty za 4 miliony korun.