Šok a strach. Právě ty nyní prožívají obyvatelé Týnce. V jejich městě totiž nejspíš řádí žhář nebo dokonce jejich skupina.

V neděli 29. listopadu ráno po páté hodině, vzplálo v krátkém časovém sledu v okolí centra města hned šest plastových kontejnerů na papír. „Jedna z vyšetřovacích verzí je i ta, že požár někdo založil úmyslně,“ uvedl ředitel HZS Benešov Josef Setnička.

Kromě jeho mužů se hašení zúčastnili i požárníci ze SDH Pecerady. „Dva kontejnery hořely za obchodem Vlasák, další u školní jídelny a tři v Komenského ulici,“ potvrdil velitel peceradských hasičů Roman Hudrlík s tím, že HZS Benešov hasil nádoby v Komenského ulici a peceradští požárníci za samoobsluhou.

Oheň také poškodil dva automobily. Avia stála za samoobsluhou a plameny zničily zadní vrata její skříňové nástavby. Zcela nový osobní vůz Hyundai i20 odstavili majitelé k jídelně základní školy. Stopy, které tam po sobě hořící nádoba zanechala dokládají, že útočník kontejner před podpálením nejspíš přitlačil do bezprostřední blízkosti vozu. Plameny sice zničily podstatnou část levé strany auta, ale hasiči svým rychlým zásahem zabránili případné explozi benzinové nádrže.

„To je hrůza, proč to udělali?“ kroutili nevěřícně hlavami obyvatelé města, kteří se na spoušť přicházeli po rozednění podívat.

Už před požárem v sídlišti Pánov, přesně v půl páté ráno, hasiči spěchali k nahlášenému ohni v Klubu Šantán ve Společenském centru Týnec. „Byl to ale naštěstí planý poplach,“ doplnil Setnička.

Proč v Týnci hořelo? Peceradský velitel hasičů má pro události svou hypotézu. „Myslím si, že člověk, který zapálil kontejnery, nás také volal k požáru Šantánu. Jenže poplach operační středisko hasičů odvolalo a on neviděl hasičská auta. Proto došel do Pánova a zapaloval kontejnery,“ řekl Hudrlík.

Nedělní ranní zásah ale nebyl na Týnecku jediný. Další hořící kontejner hasil SDH Pecerady v osadě Větrov včera v půl čtvrté odpoledne. I obsah tohoto plechového velkoobjemového kontejneru někdo zapálil. „Nejspíš ale neúmyslně, pravděpodobně žhavým popelem,“ dodal Roman Hudrlík, který se zákroku zúčastnil.

V Týnci hořelo také v pátek ráno. Kvůli technické závadě na řídící jednotce se přehřála topná spirála v jedné ze dvou pecí v místním pekařství a následně se vznítil prach ve vzduchotechnice.

Článek o požáru v pekařství: ZDE