„Jednalo se o druhý stupeň poplachu, kde zasahovalo třináct jednotek hasičů. Šlo se o požár jednoho ze tří transformátoru umístěných v místní energo rozvodně,“ sdělil mluvčí hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Jaroslav Gabriel.

Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu a podařilo se jim tak zabránit větším škodám. „Jednotky zasahovaly vodou s přimísením pěnidla. Požár se jim podařilo rychle lokalizovat, takže nedošlo ani k úniku většího množství oleje, který je součástí chlazení transformátoru. Současně se povedlo ochránit i zbývající dvě zařízení a střechu celé energo haly,“ doplnil Gabriel.

"Pomocí místního údržbáře byly získány podrobnosti o odtoku dešťové kanalizace. Velitel zásahu následně zajistil informování obsluhy čistírny odpadních vod o přítoku hasební vody s pěnidlem. Na místo byla povolána výjezdová skupina specialistů z Chemické laboratoře HZS Středočeského kraje. Únik transformátorového oleje však nebyl zaznamenán. Toto by měl následně potvrdit rozbor vzorků odebraných nejen přímo v místě požáru, ale také z nádrží v čistírně i z řeky Sázavy," informoval mluvčí. 

Zásah byl ukončen kolem půl třetí odpoledne, jeho příčinou byla technická závada. Škoda je odhadnuta předběžně na 4 miliony korun, uchráněny byly hodnoty za 6 miliony.

"Na zásahu se podíleli profesionální hasiči ze stanic Benešov, Jílové a Říčany a dobrovolní hasiči obcí Bukovany, Čerčany, Kamenný Újezdec, Krhanice, Lešany, Netvořice, Neveklov, Týnec nad Sázavou a Týnec nad Sázavou – Pecerady. Zálohu stanice Benešov zajistila dobrovolná jednotka obce Bystřice," dodal Jaroslav Gabriel.

Druhý stupeň poplachu je vyhlašován v případě, že mimořádná událost ohrožuje nejvýše 100 osob, více jak jeden objekt se složitými podmínkami pro zásah či jednotlivé prostředky hromadné dopravy osob, případně cenný chov zvířat nebo plochy území do 10.000 metrů čtverečních.