„Požár, respektive kouř vycházející z lesa, nám před polednem nahlásil řidič. Protože ale jel poměrně daleko od místa, nedokázal událost úplně přesně popsat. Navíc v místech, která udával, bylo předem nahlášené pálení v lese,“ uvedl mluvčí HZS Středočeského kraje Jaroslav Gabriel.

Operační důstojník HZS Benešov, následně telefonicky kontaktoval ohlašovatele pálení. Ten mu ale sdělil, že je vše v pořádku. Přesto operační na místo vyslal velitele dobrovolných hasičů z Drahňovic. Ten zjistil, že vše tak úplně v pořádku není. Oheň, kterým zahraniční lesní dělníci měli za úkol vyčistit plochu po kácení, se roztáhl na větší plochu, a hrozilo rozšíření ohně i do samotného lesa.

„První hlášení z místa udávalo, že je oheň na ploše zhruba padesát krát sto metrů, ale nakonec se ukázalo, že je zasažená plocha ještě větší. Měla 200 krát 200 metrů, tedy čtyři hektary,“ popsal Jaroslav Gabriel.

Právě proto vyhlásili hasiči druhý, tedy vyšší stupeň požárního poplachu, při němž zasahovalo několik jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů.

„I vzhledem ke složitému, nepřístupnému terénu, byl přivolaný také policejní vrtulník s bambi vakem. Ten se nad požár vznesl celkem osmnáctkrát,“ dodal mluvčí hasičů s tím, že škodu zatím hasičský vyšetřovatel neoznámil, protože ještě neukončil zjišťování následků požáru.

Policejní vrtulník zasahoval na Benešovsku letos už také během letních veder a sucha, při požáru pole u Václavic. Zařízení, z něhož se z vrtulníku snáší voda na oheň, bambi vak, slouží právě k likvidaci požáru na velkých plochách a ve špatně dostupném terénu, kam vozidla hasičů nedojedou. Vodu do vaku lze načerpat přímo z hladiny přehrad, rybníků nebo řek nebo ho plní z cisteren hasiči. Vrtulník se tak nemusí vracet na základnu, čím se i beztak nákladný zásah neprodražuje a navíc i značně zrychluje.