Během neděle zasahovali hasiči po celém kraji u 36 událostí, z toho ve 13 případech bylo potřebné hasit plameny. „Většinou šlo o bezeškodní požáry jednotlivých stromů (Kralupy nad Vltavou, Pátek, Radvanice), keřů (Pchery, Úvaly, Herink), zbytků po zábavní pyrotechnice (Zruč nad Sázavou) nebo starého odpadu (Kounice),“ konstatoval Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů. „Požáry s menší škodou se týkaly hlavně plastových popelnic nebo kontejnerů,“ konstatoval s dodatkem, že takové ohně bylo třeba likvidovat v Kralupech nad Vltavou, Zdicích, Kladně a v Králově Dvoře.

Vyhořela prázdná chata

Největší požár na sklonku starého roku zaměstnal středočeské hasiče na Kladensku. Tamější profesionálové minutu po šesté večer vyrazili k ohni v rekreační oblasti u Svárova. Hořela tam neobydlená chata stojící ve špatně přístupném terénu na okraji lesa. Když se k ní hasiči dostali, byl už objekt zasažen požárem v plném rozsahu. Nakonec se k ohni sjelo devět cisteren, když byly povolány na pomoc jednotky dobrovolných sborů obcí Braškov, Lhota, Unhošť, Úhonice a Žilina. Oheň se podařilo kompletně zlikvidovat během padesáti minut. Proč plameny vyšlehly, zůstává předmětem šetření; v jeho rámci také bude upřesněna způsobená škoda.

Rušno bylo po půlnoci

Celá spousta drobných požárů následovala i po půlnoci. K prvnímu zásahu nového roku pospíchali hasiči už tři minuty po půlnoci na náměstí Jana Švermy v Benešově, kde od pyrotechniky vzplanul plastový kontejner i s přilehlým přístřeškem. Následky odpalování rachejtlí, petard, světlic, ale třeba i používání prskavek – a především následky nedbalosti spojené s popíjením alkoholu – zaměstnávaly hasiče i v dalších hodinách a na řadě míst. „Do šesté ranní přibylo do statistik Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje 26 událostí s převahou požárů, kterých bylo 17,“ konstatoval Holomčík.

S dodatkem, že následky těchto ohňů vzešlých z bujarých oslav sečetli vyšetřovatelé celkem na 140 tisíc korun – přičemž téměř z poloviny se na této sumě podílel zničený živý plot z tújí, který v Hovorčovicích na Praze-východ vzplanul od pyrotechniky. Kontejnery a odpadky či porosty hořely také v Herinku, Kladně dokonce opakovaně, Králově Dvoře, Zruči nad Sázavou, Neratovicích, Berouně, Mnichovicích; ušetřeny nezůstaly ani Hořovice, Příbram, Rakovník, Malá Hraštice, Úvaly, Kolín, Chrášťany, Sibřina, Jesenice (na Praze-západ), Královice, Lichoceves, Slaný, Jílové u Prahy, Nymburk a Kutná Hora.

Klid nepřišel ani za světla

„Čtyři výjezdy se týkaly zásahů u dopravních nehod, třikrát hasiči vysvobozovali lidi ze zaseklých výtahů a dvě technické pomoci souvisely s otevřením bytu a odstraněním padlého stromu,“ doplnil Holomčík k hasičské bilanci prvních šesti hodin nového roku. V Králově Dvoře se bouračka dokonce neobešla bez vyprošťování. Ani po rozednění však nepřišel klid. V Příbrami dokonce musel být téměř na celé dopoledne kvůli požáru domu uzavřen jeden z hlavních průtahů městem: 73metrový úsek Rožmitálské ulice; ze silnice II. třídy policisté odklonili dopravu do ulice Ke Stadionu.

Mobil pomoc volal i lákal

Jakýsi trénink na rušnou silvestrovsko-novoroční noc už ostatně nejenom hasiči, ale i policisté zažívali poslední den roku hned časně ráno – a po pravdě: tahle událost se šťastným koncem jim asi utkví z paměti jako jeden z nejvýraznějších momentů letošního silvestra. Necelé čtyři hodiny po půlnoci se na pomezí Prahy-východ a Kolínska rozjelo pátrání po 19leté ženě, která si sama přivolala pomoc s tím, že zabloudila.

Na tísňovou linku nahlásila, že se z klubu v osadě Dobré Pole u Vitic vydala pod vlivem alkoholu pěšky do nedalekého Kostelce nad Černými lesy. Několik kilometrů šlapala tmavou nocí, přičemž ztratila orientaci – až došla k závěru, že nemá tušení, kam vlastně došla. Na pomoc jí kromě policistů vyrazili profesionální hasiči z Českého Brodu, velitel čety ze stanice v Říčanech i příslušníci dobrovolné jednotky z Kostelce. Po necelé hodině se dívku podařilo najít mezi poli. Pomohlo blikání svítilny v jejím mobilu, který využila jako maják.