Vítr se sice hnal na Benešovsko už v sobotu v noci, největší škody ale napáchal až během neděle. Hasiči kvůli tomu vyjížděli už od brzkého rána. Především kvůli zlomeným či vyvráceným stromům nebo polámaným silným větvím. 

Už v 5.45 se zřítil vzrostlý strom na silnici u Zvěstova. Silnice z Roudného do Bořkovice byla kvůli tomu neprůjezdná. Jen o deset minut později zatarasil strom na Voticku cestu z Martinic na Nazdice poblíž Lipišova.

Kmen bránil ve čtvrt na sedm také motoristům jedoucím z Mrače do Poříčí nad Sázavou.

„Snažil se ho odstranit oznamovatel, ale sám to nezvládl,“ popisoval složitou situaci ředitel HZS Benešov Josef Setnička.

V 6.30 dostali hasiči hlášení o stromu přes cestu z Otradovic na Neustupovské Otradovice. 

Také v Mitrovicích u Mezna sehrál strom svoji úlohu. Tentokrát do něj narazilo osobní auto krátce před tři čtvrtě na sedm. Posádka z karambolu vyvázla bez zranění.

V sedm pro změnu strom zatarasil cestu u Načeradce a také silnici z Keblova do Strojetic. 

Poryvy větru a následné vyvrácení stromu se ale nevyhnuly ani Benešovu. V Křižíkově ulici se kvůli tomu zastavila v 7.15 silniční doprava. 

Na Voticku spěchali hasiči v 8.40 do chatové osady Amerika. Také tam spadl strom na vozovku. Krátce po tři čtvrtě na 9 zase zablokoval dopravu kmen na hrázi rybníka mezi Lešany a Krhanicemi.

Prakticky ve stejné době zatarasil strom silnici z Netvořic na Chleby. Bez elektřiny byli od 8.50 lidé ve Čtyřkolech a Javorníku. Hasiči tam likvidovali požár trafostanice.

Padlý strom nedovolil vjezd do osady Na Skalce u Lešan nedaleko Týnce nad Sázavou a neprůjezdná se stala kvůli kmenu i silnice u Neustupova na Voticku.

Přes dráty elektrického vedení na silnici se zase zřítil strom v Domašíně u Vlašimi. Totéž se pak odpoledne opakovalo i na hrázi Podhajského rybníka v Peceradech. Nárazový vítr tam povalil například i vrata se zděnými sloupky u jednoho z rodinných domů. To v Úročnici počasí majiteli domu způsobilo větší starosti. Vichr mu poškodil střechu na ploše asi dvaceti metrů čtverečních a provizorní fólii mu pomohli natáhnout místní dobrovolní hasiči.

Další zablokovaná silnice nepustila dál řidiče při cestě z Vlašimi do Kondrace. To bylo stále ještě během nedělního dopoledne. Bez proudu byly kromě Čtyřkol také Pecerady a Nové Městečko u Čerčan. Stromy tam padly na elektrické vedení. I v Olbramovicích si lidé neposvítili. Vítr tam strhl elektrické vedení a to podle oznamovatele na zemi jiskřilo.

 

Počasí překazilo také plány cestujících na hlavní trati z Benešova do Prahy. Jejich vlaky zastavil u Bedrče strom padlý na troleje.
„Z vlaku na Benešov jsme evakuovali osmnáct lidí, z druhého spoje do Benešova pak sedmadvacet,“ potvrdil ředitel HZS Benešov Josef Setnička s tím, že při této akci spolupracovali s HZS Benešov také dobrovolní hasiči z Mrače a Čerčan. „Cestující jsme odvezli do Čerčan a do Benešova,“ připomněl.

Další práci měli benešovští hasiči přímo v Benešově. „Zajišťovali střechu ve výši čtvrtého patra v Husově ulici. Vítr utrhal plechy a ty pak poletovaly ulicí,“ popsal nebezpečné okamžiky šéf hasičů.

Dobrý den neměli v neděli ani kolotočáři a prodejci. V Náklí se konalo tradiční posvícení a největší nápor a tržbu provozovatelé atrakcí čekali v neděli. Jenže, počasí chtělo jinak. Většina stánkařů po sobotním dešti a vichru zabalila své provozovny už večer a v neděli na zamluvené místo vůbec nedorazila. V rozpacích byli také provozovatelé pouťových atrakcí. Ty sice stály, ale nárazový vítr dával tušit, že všechno není tak, jak by mělo být. 

„Jestli vůbec otevřeme, rozhodneme až tak v jednu,“ potvrdil v půl jedenácté provozovatel jedné z atrakcí. Řetízkové kolotoče zůstaly zavřené, sedačky svázané řetězy. V půl druhé už měli kolotočáři své atrakce téměř rozebrané. „Dobře to pro nás nedopadlo,“ poznamenal jeden z mužů a hořce se usmál.

Před 14. hodinou hasiči z HZS Vlašim poskytovali technickou pomoc v Bolině. Objekt v areálu stavebnin přišel kvůli větru o třetinu střechy. 

Po druhé odpolední padl strom na elektrické vedení u Řísnice nedaleko Načeradce. 

„Kmen visí na drátech. Další padl ve tři čtvrtě na tři na penzion v Nespekách,“ doplnil Josef Setnička.

A práce hasičů kvůli větru nekončí ani po setmění. Celé tři čtvrtiny šíře silnice I/3 blokuje ve směru na Tábor, za odbočkou na Konopiště, strom padlý na vozovku. Další stromy odstraňují hasiči na stejné silnici u Votic směrem k Hostišovu a u votického obchodního domu Lidl. Tři padlé stromy blokují před 18. hodinou také silnici z Lešan do Netvořic.

Podle Petry Effenbergerové, mluvčí středočeské Zdravotnické záchranné služby, na Benešovsku nedošlo ke zraněním v souvislosti s prudkým větrem. „Operátoři ale měli i tak více práce a to zejména kvůli výpadkům elektřiny. Sanity si zase kvůli zataraseným cestám musely hledat náhradní trasy,“ připomněla mluvčí ZZS.