O požáru v rekreační osadě Havírna dostali hasiči hlášení ve středu 61 minut po půlnoci. „Operační důstojník k události vyslal kromě říčanských profesionálních hasičů také dobrovolné jednotky obcí Černé Voděrady a Ondřejov. Jako první na místo dorazila JSDHO Ondřejov, která k likvidaci požáru okamžitě nasadila dva vodní proudy,“ připomněla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová počáteční fáze zásahu. S tím, že při příjezdu hasičů už chata o půdorysu 6 x 8 metrů hořela v plném rozsahu.

„K hašení byl použit další vodní proud, celý zásah probíhal v dýchací technice,“ připomněla, jak se zásah vyvíjel poté, co dorazili profesionálové. Velitel si ještě vyžádal cisternu dobrovolného sboru ze Stříbrné Skalice – a zapojili se také mnichovičtí dobrovolní hasiči; ti na své vlastní zbrojnici drželi pohotovost jako záloha za profesionály z Říčan zaměstnané v Havírně.

Po zdolání plamenů došlo na rozebírání střešní konstrukce a vyhledávání skrytých ohnisek hoření za pomoci termokamery. Hotovo hasiči měli čtvrt hodiny před pátou ranní. Tehdy se zasahující jednotky mohly začít rozjíždět; na takzvanou dohlídku zůstal na požářišti pouze místní tým z Černých Voděrad.

Od dopoledne se zkoumání všech okolností věnují hasičský vyšetřovatel společně s kriminalisty. „Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování; pravděpodobnou verzí je úmyslné zapálení,“ upřesnila Fliegerová aktuální stav poznatků k případu.