Hoří! Hoří, volala dozorčí vojenského objektu nad údolím Sázavy v pondělí před 9. hodinou.

Začala evakuace vojenského i civilního personálu a účastníků kurzů  z prostor starého zámku, v jehož druhém patře měl cvičný požár ohnisko.

„Takovéto hasičské cvičení je zde poprvé. Hašení jsme si vždycky zabezpečovali vlastními prostředky, ale v současné době je nemáme, ani potřebné síly. Máme pouze několikačlenné požární družstvo, které má ruční hasicí prostředky, což je samozřejmě nedostatečné,"  vysvětlil Pavel Vobůrka, ředitel   agentury plánování a rozvoje lidských zdrojů ministerstva obrany, pod nějž účelové zařízení –  odbor podpory na Komorním Hrádku spadá.

Ve vojenském objektu se taktické cvičení podobného rozsahu nekonalo minimálně sedm let.

Přístupové cesty a vodní zdroje zůstávají stejné jako před lety, ale hasičská technika se obnovuje, mění se také složení zásahových družstev. Profesionálních  i dobrovolných, pro něž byl vyhlášený druhý stupeň požárního poplachu, takže se na Komorní Hrádek  sjížděly hasičské cisterny ze širokého okolí.

Jak hořel Komorní Hrádek

V 8.50 byla událost ohlášena dozorčí objektu na tísňovou linku 112.

V 8.54 byl vyhlášený poplach pro HZS Benešov, SDH Ondřejov a SDH Samechov. Jako první se na místo dostavil velitel čety z HZS Benešov.

V 9.10 se na místo dostavily jednotky z Ondřejova a ze Samechova.

Po provedeném průzkumu vyhlásil velitel zásahu druhý stupeň poplachu a byly povolány jednotky SDH Vranov, Čerčany a Přestavlky u Čerčan.

Hašení bylo ukončené před 10. hodinou. 

Jako první se po vyhlášení poplachu  u vjezdu objevilo velitelské vozidlo benešovského Hasičského záchranného sboru s velitelem zásahu Martinem Kučerou a vzápětí cisterna Sboru dobrovolných hasičů Samechov, která se opatrně prosmýkla úzkým historickým vjezdem na první nádvoří.

Osazenstvo budov, včetně účastníků jazykových kurzů, se už předtím shromáždilo na určeném místě mimo ohrožený objekt.

„Chceme na takto náročném místě prověřit a procvičit složky Integrovaného záchranného systému pro případ ohrožení," upřesnil plukovník Pavel Vobůrka.

Zásahové družstvo samechovský dobrovolných hasičů mezitím rozvinulo dopravní vedení na vnitřní nádvoří, kam se již požární technika kvůli nízké klenbě brány nedostane, a s nasazenými dýchacími přístroji se chystalo na požární útok do druhého patra.

To už se do první brány po centimetrech rovnalo vozidlo s třicetimetrovým výsuvným žebříkem.

Za ním zaujalo pozici na prvním nádvoří další zásahové vozidlo benešovské profesionálů.

Jen automobilová   cisterna Tatra 6 x 6 zůstala před bránou, protože by už na nádvoří zabírala volný prostor. Zásobování samechovské cisterny i vysunutého koše  hasičského  žebříku vodou zajistila další rozvinutá hadicová vedení.

„Zásah byl rozdělený na  úsek hašení a úsek dodávky vody. Likvidace požáru byla provedená dvěma útočnými vedeními a zároveň byla z výškové techniky skrápěna střecha," popsal provedení cvičení Jiří Černovský, velitel požární stanice  HZS Benešov.

Druhý úsek se soustředil na dodávku hasební vody na požářiště s tím, že bylo zřízené čerpací stanoviště u požární nádrže v objektu a od požární nádrže v obci Chocerady byla zorganizovaná kyvadlová doprava vody, kterou zajistili hasiči z Ondřejova, Vranova, Čerčan a Přestavlk.

„Cílem cvičení bylo prověření  činnosti dozorčích a provedení evakuace objektu.  Dále byly prověřené dojezdové časy jednotek požární ochrany, organizace místa zásahu, komunikace v místě zásahu a s operačního informačního střediska HZS," objasnil Jiří Černovský.

„V průběhu cvičení se projevila odbornost a vysoká úroveň spolupráce mezi HZS a jednotkami sborů dobrovolných  hasičů obcí v hasebním obvodu. Je příjemné vědět, že se můžeme na naše dobrovolné kolegy spolehnout," konstatoval hasičský velitel.

„S ředitelem agentury jsme se dohodli na pokračování navázané spolupráce a jsme rádi, že nám Armáda ČR poskytla  svůj objekt k procvičení základních činností jednotek požární ochrany při mimořádných událostech," doplnil Jiří Černovský.